Cestování a otoky nohou

nohy

Možná jste už naplánovali dovolenou do zahraničí a také na vás doléhá obava, jak tu dlouhou cestu vydržíte. Často ji musíme absolvovat ve stísněném prostoru auta, autobusu nebo letadla a naše dolní končetiny v mnoha případech reagují nepříjemným otokem. Jak se mu bránit a proč nám vlastně nohy otékají? O radu jsme požádali docenta Petra Bachledu z 1. chirurgické kliniky lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice v Olomouci.

Bachleda: Fyzikální zákony jsou neúprosné, takže sedící člověk neuplatňuje mechanizmus svalové pumpy, který umožní tok krve k srdci. Při jízdě autem si můžeme zastavit a projít se, ale horší při cestování letadlem. Známá jsou onemocnění především v ekonomických třídách s malým prostorem.

Pokud trpíme žilním onemocněním, které se projeví některou z forem křečových žil či nám nohy otékékají, pak bychom se měli umět na cesty připravit.

Bachleda: Můžeme si vzít lék po předchozí konzultaci s lékařem, účinné je stáhnout končetinu elastickým obinadlem od prstů po kolena. Musíme se naučit nastavit správný tah - při velkém nepříjemně otékají prsty a při malém neplní funkci. Obinadlo se přikládá hned ráno, když je končetina bez otoku. Stejný efekt mají různě dlouhé elastické punčochy, jejich velikost musí být pečlivě vybrána.

Důležité je znát základní cviky, které umožní svalům dolních končetin pracovat i v sedě.

Bachleda: Pohybovat prsty, zatínat svaly lýtkové a stehenní, trochu se na sedadle vrtět. V letadle pomůže projít chodbičku, udělat dřep na obnovení dobré cirkulace krve. Především při dálkových letech je u dlouhého sezení velký sklon k žilní trombóze.