Čeští hasiči v noci dorazili do Bejrútu. Záchranná mise potrvá nejvýše týden, uvedl jejich mluvčí

6. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Praha Martin Kavka

Výbuch v Bejrútu má na svědomí životy již nejméně 135 lidí, další tisíce jsou zraněny. Pomáhat s hledáním a vyprošťováním dalších lidí v noci přiletěla speciální jednotka českých hasičů, lékařů a psovodů, na místě je i statik.

„Letadlo přistálo po dvaadvacáté hodině, čekali na něj pracovníci ambasády a místní policie. Došlo k vykládce materiálu a k přesunu na vojenskou základnu, ze které bude náš tým vyjíždět na místa, kde bude tedy přímo zachraňovat,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Podle Kavky je mise zatím ve fázi hledání samotné lokace, kterou budou čeští hasiči prozkoumávat. „Místní samospráva nedokáže úplně přesně vytipovat místa, kde by mohli být lidé. Je to trochu zmatečné, ale to se není čemu divit,“ uvedl.

Čtěte také

Libanonské horko by pro hasiče neměl být problém. „Ostatně loni byl tým na cvičení na Sicílii, kde byly ještě daleko větší vedra. Možná větší problém než pro samotné hasiče je to pro psy, kteří se musí aklimatizovat,“ dodává s tím, že je jednotka připravena i na riziko přenosu nákazy koronaviru a má k dispozici respirátory FFP3.

„Uvádí se, že šance člověka na přežití v sutinách je zhruba sto hodin. Proto se mise plánuje na pět šest dní, maximálně týden,“ uzavírá Kavka.

autoři: Petr Král , jkh | zdroj:
Spustit audio

Související