Cesta kolem světa za 80 minut? Německé muzeum nabízí africké noční nebe i antarktický mráz
Rozhovory o počasí se vedou nepochybně všude po světě. V německém Bremerhavenu jedna taková debata stála u zrodu neobvyklého muzea. Jeho návštěvníci mohou na vlastní kůži během jedné jediné návštěvy projít několika klimatickými pásmy, propotit triko na Sahaře i prochladnout uprostřed arktických plání. A to aniž by opustili supermoderní stavbu ve starém přístavu, kde se Klimahaus, tedy Klimatický dům nachází.
Cestovatel a dokumentarist Axel Werner sbíral fotografie a materiály pro místní expozici celkem 3,5 roku.
Vybavena radami průvodce se vydávám po jeho stopách. Stejně jako on budeme postupovat po osmém stupni východní šířky. Naše cesta začíná ve Švýcarsku, kde právě stoupáme k alpským vrcholkům.
Cestovatelský zážitek se vším všudy
„Vidíme tu horskou krajinu, ledovce i to, jak dochází k jejich tání. Zažijeme tu sesuv kamení, ale taky si vyzkoušíme švýcarské halekání,“ předesílá Sylvia Schuchardt, která nás provází.
Jen co se trochu vyblbneme, nasedáme na gondolu a hurá dál. Na Sardinii.
V takzvaném zážitkovém muzeu se skutečně snažili vytvořit autentický pocit. Na cestovatele tu dotírají mouchy, ofoukne vás vítr, a dokonce během cesty můžete lehce zmoknout. Cítíte tu různé pachy i vůně.
Z Afriky do Antarktidy
Přesunuli jsme se na poušť, čeká nás cesta přes Niger. Teplota dosahuje 35 stupňů ve stínu, ale pocitově to je mnohem víc. Stále se držíme osmého poledníku, ale čeká nás podstatný teplotní šok. Z Afriky do Antarktidy.
„To je skutečný led. Všechno je pravé. Kdo z návštěvníků chce, může si vyzkoušet oblečení polárníka,“ ukazuje Sylvia.
V expozici věnované klimatu nemohou chybět meteorologové. Jedním z nich je i Michael Thonser. Kromě aktuální předpovědi se zabývá dopady změn klimatu.
„Tady na pobřeží je aktuální téma zvyšování mořské hladiny. Pro všechny, kteří tu bydlí, to představuje nebezpečí. Postupuje to zatím pomalu, ale za sto let by mohlo moře stoupnout až o metr,“ varuje.
Kostel made in Samoa
Stoupající hladina oceánů je problém, který trápí i obyvatele Samoy. Právě ta je naší další zastávkou. Je tu snad ještě větší vedro než v Africe a vlhko tu je jako v prádelně.
„Tohle vybudovali samotní Samoané, které Axel potkal na své cestě. Přijeli to sem osobně postavit,“ ukazuje mi průvodkyně Sylvia místní kostel. „Křesťanství je na Samoi hodně zastoupené. V neděli se sem lidé oblečení do bílého přicházejí pomodlit.“
Čeká nás ještě klikatá cesta nočním deštným pralesem, na skok poznáváme tvrdý život na Aljašce a vracíme se přes celou zeměkouli zpátky přes Severní moře. Návštěvníci jsou nadšení.
„Bylo to skutečně pěkné. Hlavně Antarktida, kde byla spousta ledu. A také nebe v noci nad rovníkem, kde člověk mohl pozorovat hvězdy. Ale i ostatní věci byly super, jako obří akvária nebo džungle,“ dozvídám se jejich nejsilnější dojmy.
A navíc nám na cestu napříč kontinenty stačilo pár desítek minut.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Informace jsou zkreslené či smyšlené, brání se šéfka krajské hygieny, která měla srazit motorkáře a ujet
-
Nejasná úmrtí, sražení vlakem, pády ze skal. Expertka hledá, kde vznikají díry v datech o sebevraždách
-
Právník odmítl podepsat podezřelé zakázky. Když na ně Radiožurnál upozornil, šéf pojišťovny ho vyhodil
-
Miliardy pro provládní média? Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací skrz inzerci