Český film Šarlatán má šanci na Oscara za nejlepší mezinárodní film, dostal se do užších nominací

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Šarlatán
0:00
/
0:00

Český film Šarlatán se prosadil do užších nominací na Oscary. Vyplývá to ze seznamu, který zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. Snímek je tak na dobré cestě získat definitivní nominaci do boje o zlatou sošku, o které se rozhodne v březnu.

Čtěte také

Snímek režisérky Agnieszky Holland s Ivanem Trojanem v hlavní roli popisuje skutečný osud léčitele Jana Mikoláška, lidového léčitele, který se potýká s komunistickým režimem i s vlastními osobními problémy.

Česká naděje na Oscara

Už samotná nominace je slušný úspěch. Od dob samostatné ČR se to povedlo jen třikrát, a to v případě snímků Želary, Musíme si pomáhat a Kolja, který nakonec Oscara za nejlepší neanglický film získal. 

Závěrečnou nominaci, ze které se vybírá oscarový snímek, nakonec dostane jen pět filmů. Mezi konkurenty Šarlatána je zatím třeba dánský snímek Chlast, ruské Dorogije tovarišči nebo tchajwanské A Sun.

Dalším českým želízkem v ohni letošních nominací na Oscara byl také krátký animovaný film Shit Happens, do zúženého výběru se ale nedostal. České zastoupení letos není ani v jiných kategoriích.

autoři: Jakub Lucký , als
Spustit audio

Související