Československý pevnostní systém patřil ke špičce, říká šéf klubu vojenské historie
K místům, které stojí za to před 102. výročím založení republiky navštívit, patří pěchotní srub Březinka. Právě ten byl součástí československého opevnění ve 30. letech minulého století. „Celková osádka měla být 32 mužů, která byla za mobilizace v roce 1938 nastoupená,“ přibližuje předseda Klubu vojenské historie Náchod Stanislav Zajíček, který moderátorku Lucii Výbornou provádí vnitřkem bunkru a ukazuje jí třeba protitankový kanon nebo zvukovod…
Související
-
Tyrš uvažoval nadčasově. Usilujeme o mravní a duchovní ideály, říká velitel Sokolské stráže
Už dva roky je 8. říjen památným dnem České republiky. Připomíná tragédii z historie Sokolů. Velitel Sokolské stráže Marek Manda vysvětluje, co pro něj Sokol znamená dnes.
-
Přímou inspirací rozdělovských věžáků byl nerealizovaný projekt pro Paříž, říká kurátor Roman Hájek
Šest věžáků v kladenském Rozdělově je architektonický unikát. V padesátých letech je navrhl architekt Josef Havlíček, dnes jsou chráněnou kulturní památkou.
-
Postavičky Malé Strany nezmizely, jen nejsou tolik vidět, říká autor Pražských příběhů
V minulém století se v hospodách na Malé Straně scházeli lidé všech vrstev, dnes se z nich spíše vytrácejí, přibližuje autor knihy Pražské příběhy Dan Hrubý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.