Česko zaujímá klíčovou pozici v organizovaném zločinu! Je zde klid na práci, upozorňuje investigativní novinářka
O investigativní novinařinu se začala zajímat, když ji zatkli na Kubě, později založila České centrum pro investigativní žurnalistiku a je členem mezinárodního projektu na reportování organizovaného zločinu a korupci OCCRP. Novinářka Pavla Holcová se v aktuálních kauzách zajímá především o drogy. Proč se o práci její a jejích kolegů v Česku tolik neví? Nejenom to nastínila v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Poté, co přijel její kolega ze Srbska, který se zabývá drogy a balkánskou mafií, vyptával se jí na organizovaný zločin. Tehdy začala vyprávět především o ekonomickém zločinu. Později ale zjistila, že Česko a Slovensko jsou klíčové, strategické pozice.
„Lidé, kterých se organizovaný zločin týká, v Česku mají klid a bezpečno, nikdo po nich nejde, novináři se tím tématem moc nezajímají. Mají tady klid na práci,“ vysvětluje.
Když drogy přistanou v některém z evropských přístavů, tak se naloží na kamion, který pak putuje přes Evropu. „Vypadá lépe, když spediční firmy jsou české a dodávku koordinují,“ říká s tím, že Česko je sice překladištěm, ale náklad sem vůbec nemusí dorazit. „Logistici sedí v kavárně a sledují náklad, hlídají, kudy to jede,“ dodává.
Kromě drogové tematiky také pracuje na projektu, který se týká gamblingu – mapovat lobbing a kasina ve střední a východní Evropě. „Síť kasin a heren – tak jak je to v Česku nastavené – je evropský i světový unikát,“ upozorňuje.
Mafie, které v Česku působí, zde uzavřely pakt o neútočení, takže se nestává, že by člověk dostal do přestřelky.
Pravidla, která dodržují v mezinárodní síti investigativních novinářů, jsou přísná – nehrají si na kovboje, vždy musí mluvit s lidmi a vždy ověřovat fakta. „Dokázat korupci je velice těžké,“ podotýká.
Jejich ambicí také není měnit společnost, ale aby si články někdo přečetl a o kauze přemýšlel. Ale proč se lidé v Česku o jejich práci málo zajímají? „O nás vůbec nikdo neví, píšeme rovnou anglicky, a překládat je a dávat do českých souvislostí, na to už nemáme energii,“ nastiňuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.