České památky jsou na elitním seznamu UNESCO už 20 let

Model vily Tugendhat zařazené na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Sice se říká „sedm divů světa“, ale ve skutečnosti jsou těch divů tisíce. Patří mezi ně i (zatím) 12 českých. Jsou totiž zapsány na seznam UNESCO, jehož Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví byla sepsána právě před 40 lety. První trojice našich lokalit se na seznamu objevila před 20 lety. Připomeňte si od 2. července s Radiožurnálem, které české i světové památky na tento seznam dnes patří.

Dvanáctka je magické matematické i náboženské číslo. 12 měsíců v roce a souhvězdí zvěrokruhu, 12 Kristových apoštolů, ale třeba i olympských bohů a bohyň. Člověk má 12 žeber a ve fyzice existuje 12 elementárních částic hmoty. 12 je také památek v Čechách a na Moravě, které jsou zapsány na prestižním seznamu UNESCO. Naše země se tak dostala do první dvacítky zemí podle počtu zapsaných lokalit (sem nejsou započítávány tři lidové aktivity – masopust, slovácký verbuňk a sokolnictví).

Rok památek UNESCO oslavíme také na Radiožurnálu. Od 2. července každý všední den od 15.10 hodin vás redaktor Jaroslav Skalický provede všemi 12 českými a moravskými místy, ale také zhruba 30 dalšími v Evropě.

Centrum Českého Krumlova

Dozvíte se, čím jsou výjimečná a proč se ocitla na seznamu UNESCO. Uslyšíte zajímavosti z jejich historie, osudy lidí, kteří jsou s nimi spjati, příběhy jejich záchrany nebo rekonstrukce. Reportáže včetně fotografií najdete na našich webech.

UNESCO – důsledek světové války

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, tedy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, vznikla podpisem její ústavy v listopadu 1945 v důsledku hrůz právě prožité 2. světové války.

Cílem UNESCO je udržování míru prostřednictvím spolupráce ve výchově, vědě a kultuře a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. Mezi 20 zakládajícími státy bylo i Československo (dnes má organizace 195 členů). Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví byla podepsána na pařížské konferenci v listopadu 1972.

Vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)

Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.