České filmové centrum pomůže domácí tvorbě prorazit ven

11. červenec 2002

České filmy lákají do kina stále víc než ty zahraniční. Problémem domácích snímků je ale jejich propagace a distribuce v cizině. Právě v tom má domácím tvůrcům pomáhat České filmové centrum, jehož vznik na karlovarském festivalu oznámil předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.

Jak vyplývá z výroční zprávy asociace, přišlo v loňském roce do českých kin na deset miliónů diváků, kteří ve výběru jednoznačně dávali přednost českým filmům. Na prvním místě v žebříčku návštěvnosti se umístil Tmavomodrý svět následován Kyticí a americkým filmem Pearl Harbor. Čtvrtý byl muzikál Rebelové a pátou příčko obsadila pohádka Z pekla štěstí II.

Tradiční starostí českých tvůrců ale zůstává zahraniční distribuce. Nejen z tohoto důvodu začne od září fungovat České filmové centrum. "Bude to samostatná kancelář, která se bude snažit udělat alespoň minimum toho, co je potřeba dělat. To znamená v první fázi poskytovat kvalitní fundované informace o české kinematografii, především do zahraničí, a v další fází - pokud na to budou finanční prostředky - dělat i propagaci na významných zahraničních festivalech a trzích," představil nový projekt předseda Asociace producentů Pavel Strnad.

Nejen české centrum provozované asociací, jejímiž členy je 46 nejvýznamnějších producentů, ale prakticky všichni čeští filmaři očekávají od nové vlády dořešení novely audiovizuálního zákona a finanční podporu na propagaci českých filmů v zahraničí.

autoři: jok , dka
Spustit audio