Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?

Z městské ubytovny se stal domov mládeže. V Boskovicích řeší nedostatek ubytování pro studenty

Kvůli populačně silným ročníkům budou muset letos někteří nastupující středoškoláci na školy dál od domova. Třeba na jižní Moravě mají internáty stále volné kapacity. Přesto se najdou výjimky. Jednou z nich jsou střední školy v Boskovicích. Mají tak velký zájem o ubytování, že si od města na několik let pronajaly městskou ubytovnu a během prázdnin ji řemeslníci předělali na internát pro víc než padesát dívek.

Dvojice malířů dokončuje nátěr v jednom z pokojů bývalé městské ubytovny, kterou vedení radnice nabídlo Střední škole André Citroëna v Boskovicích, aby budovu využila jako domov mládeže.

Čtěte také

„Po levé straně jsou dvoulůžkové pokoje, po pravé velké čtyřlůžkové pokoje,“ ukazuje ředitel školy Karel Ošlejšek. Otevírá několikery dveře v dlouhé chodbě a nakukujeme do pokojů – někde už detaily ladí uklízečky. „Jsou vždycky včetně sociálního zázemí, plus pak jsou k dispozici jedna kuchyňka v prvním podlaží, jedna kuchyňka se teď rekonstruuje,“ popisuje.

Uchazeči z širšího okolí

Škola André Citroena je spojená hlavně s typicky klučičími řemesly jako autoelektrikář nebo obráběč kovů. Tady v novém domově mládeže ale budou bydlet samé dívky. Hlásí se hlavně na obor Bezpečnostně-právní činnost, který škola nabízí.

„Vzhledem k tomu, že ten obor je jedinečný na krajské škole v Jihomoravském kraji, jsou i uchazečky a uchazeči ze širokého okruhu,“ vysvětluje Karel Ošlejšek.

Čtěte také

Škola se s větším zájmem studentů – a to i ze vzdálenějších lokalit – potýká už delší dobu. A podobně jsou na tom i další boskovické školy.

„Řešíme problémy s ubytováním prakticky všech středních škol v Boskovicích. Měli jsme ubytovaná děvčata na domově mládeže na Vyšší odborné škole a střední škole Hybešova a současně tam kromě kmenové školy byly ubytovány zejména i studentky z pedagogické školy.“

Obsazenost by měla být podobná jako loni

Takže přestavba bývalé městské ubytovny pomůže s přetlakem na domovech mládeže i dalším školám. Na jižní Moravě je to ale podle mluvčí kraje Aleny Knotkové spíše výjimečný stav – nebo to tak bylo alespoň v uplynulém školním roce.

Čtěte také

„Kapacity domovů mládeže byly naplněny zhruba ze 76 procent. Informace o žácích středních škol v nadcházejícím školním roce budeme mít k dispozici přibližně v prosinci. Fakt, že někteří žáci budou muset zvolit střední školu vzdálenější od místa bydliště, se žáků v Jihomoravském kraji dotkne jen minimálně,“ ujišťuje Knotková.

Přesná data, která by ukázala, jak to bude s kapacitami domovů mládeže v novém školním roce, zatím hejtmanství nemá. Oslovení ředitelé se většinou shodli na tom, že místa letos stačit budou a obsazenost je podobná jako loni. Některé domovy mládeže přesto letos mají víc zájemců o ubytování – zaplněné jsou některá brněnská zařízení nebo to, které je při Střední škole dopravy, obchodu a služeb v Moravském Krumlově. 

autoři: Alena Hesová , vma
Spustit audio