Češi míří za nákupy do Wroclawi. Láká je tamní jarmark v kulisách středověkého rynku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03525827.jpeg

Polská Wrocław patří spolu s Drážďany a Vídní mezi místa, kam Češi jezdí za hranice nasávat vánoční atmosféru nejraději. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. V porovnání s Německem nebo Rakouskem je Polsko levnější. Kvůli krásnému historickému centru Wrocławi patří tamní trhy spolu s krakovskými k nejoblíbenějším i mezi Poláky.

Anna Lapińská si přijela do Wroclawi skoro až od litevských hranic. Prodává žitný kváskový chleba, polskou škvarkovou pomazánku s cibulí zvanou smalec a litevský kvas.

Obchody si pochvaluje, jen kdyby místo deště raději trochu nasněžilo. Na wroclawském jarmarku se kromě jídla a svařáku dá pořídit také spousta suvenýrů. Paní Kabieszová nabízí šperky z jantaru, polského zlata, jak mu říká.

Hlavně o víkendu podle ní přijíždí hodně Čechů, což potvrzuje i spoluorganizátorka jarmarku Paulina Krupińská. „Když se vánoční trhy pomalu blíží k závěru, turistů vždy přibývá,“ říká.


Na wroclawských trzích se dá koupit třeba sýr a vlna tatranských ovcí nebo malovaná keramika z Ukrajiny.

Oblíbený je podle ní také pohádkový les, který trochu připomíná lunapark. Jarmark se nerozprostírá jen na rynku a v bočních uličkách, ale letos se rozšířil také na sousední Solné náměstí.

„Vznikly tam dřevěné stánky a na svařák můžete do domku s vyvýšenou terasou, odkud je výhled na panorama jarmarku,“ dodává Krupińská, podle které mají cizinci polské vánoční trhy rádi také kvůli cenám, které se podobají českým. Ve Wroclawi trhy končí už v pátek, v Krakově je ale otevřeno i o Vánocích.