Černohous, kam se podíváš aneb Když i pošták potřebuje přezdívky

Jamné nad Orlicí - Posvícení
Jamné nad Orlicí - Posvícení

K dnešnímu dni v Česku žije přibližně 140 tisíc Václavů. Je to docela běžné české jméno, i když mezi prvními deseti nejoblíbenějšími se neumístilo. Co statistici pamatují, se nikdy nestalo, že by jméno patrona české země nosila třeba desetina národa. V Jamném nad Orlicí je situace jiná. Každý desátý obyvatel této podhorské vesnice má totiž stejné ne jméno, ale příjmení.

„Černohousů tady vždy bylo mnoho, proto se ujaly přezdívky,“ zasvětil mne do jamenské reality pan Karel Černohous z horního konce vesnice, která měla v době mého pátrání po Černohousech 690 obyvatel a tímto příjmením se tam mohlo pyšnit 94 lidí.

To bylo v roce 1990. Jarmila Kvapilová z obecního úřadu mi potvrdila, že i dnes je v Jamném Černohousů požehnaně a jejich přezdívky jsou nezbytnou pomůckou k tomu, aby se poznalo, o kom je vlastně řeč.

„Jsou Černohousovi, kterým se říká Prokopcovi, jsou Černohousovi, jimž se říká Vendelínovi. Domu pana starosty se říká ‚u Karlíčků‘,“ popsala.

Zpět v roce 1990: pátrání začíná

Opravdu se při hledání pana Černohouse bez přezdívky neobejdu? říkal jsem si kdysi. Šel jsem na to skoro detektivně. Vymyslel jsem si fiktivního Jaroslava Černohouse a pokoušel jsem se na něj doptat.

„Tady je to samej Černohous,“ dozvěděl jsem se od bodré paní. „Všichni Jaroslavové jsou ženatí. Tak jedině Pepik za potokem? Ten je svobodnej…“ uvažovala.

Vytáhl jsem z peněženky bratrovu svatební fotografii. Už mám i podobou neznámého Černohouse. Zaklepal jsem u dalších dveří a pokračoval ve svém pátrání. Po chvilce dohadování mě rodina, které jsem se ptal na cestu, poslala k hájovně.

Černohousům šlapou na paty Filipové

Jak se vlastně Černohousové do Jamného dostali? Podle kroniky se rodové jméno Černohousů vynořuje brzy po bitvě na Bílé hoře. Praotec tohoto rodu prý byl šlechtic – majitel zámku s parkem někde v pruském Slezsku.

Se svou rodinou tajně – pro svou víru – uprchl před pronásledovateli. Pak přišel zpět, koupil statek číslo 21, tedy Prokopcův statek, a v Jamném se usadil.

V současnosti už prý Černohouse, co do početnosti výskytu, dohání další jamenská rodina. „Dal jsem si tu práci a vypsal jsem si konkrétní počty. V současné době je v obci 94 Černohousů a 77 Filipů,“ upozornil mne kronikář.

S takovou shodou jmen musí být spousta problémů, uvažuji. Vezměte si sami – co třeba taková pošta.

Stále tvoří desetinu místních obyvatel

Pojďme se teď podívat k nejstarším místním Černohousům. Karlovi a Marii Černohousovým je dohromady 144 let. Budoucnost svého rodu nevidí příliš růžově.

„Dnes má každý jen jedno dvě děti,“ krčí rameny muž, který sám pochází ze 16 dětí.

Černohousové tvoří v Jamném stále desetinu obyvatel této podhorské vísky. Bylo tomu tak v době vzniku této reportáže před 22 lety a je tomu tak i dnes.


Zvětšit mapu: Černohous je v Jamném nad Orlicí stále nejčastějším příjmením