Celý golf je o penězích, říká golfový publicista Andrej Halada

7. červenec 2014

Golf, to je hra jako fenomén – a zároveň procházka po krajině. Tak Andrej Halada, golfový publicista, popisuje, v čem tkví kouzlo golfu. A vůbec podle něj nejde pouze o hru pro snoby!

Začněme jedním číslem. V Česku je v současnosti kolem 100 golfových hřišť. „Porovnáváme-li se s východní Evropou, jsme rozhodně na špici – například Polsko, které je mnohonásobně větší, má asi jen 30 hřišť, v Rusku mají jen 15 hřišť,“ upozorňuje Andrej Halada.

V porovnání se západní Evropou už si na tom prý tak dobře nestojíme. A navíc… „Ze 100 českých hřišť jich je jen polovina 18jamkových, zbytek je devítijamkových nebo dokonce jen šestijamkových,“ říká.

Čtěte také

Čím bohatší země, tím víc golfu

Celý golf je o penězích. I to v rozhovoru se Zuzanou Burešovou říká Andrej Halada. „A to nejen v Česku, ale i ve světě,“ upozorňuje.


Historie golfu se píše už stovky let. Po dlouhou dobu se však rozvíjel na jediném místě, a to ve Skotsku. „V USA se golf hraje od roku 1900,“ říká Andrej Halada. „V Česku bylo v roce 1989 sedm hřišť, nejvíc jich u nás vznikalo mezi lety 1999 a 2010. Nejstarší hřiště v Česku se nachází v Mariánských Lázních, kde vzniklo v roce 1905.“

Podíváte-li se podle něj na světovou mapu golfu, zjistíte, že se tomuto sportu daří v těch nejbohatších zemích. „V západní Evropě, severní Americe, Japonsku, Koreji a nyní i v Číně,“ vypočítává.

„Jakmile je země bohatá, najde se v ní dost lidí, kteří mají potřebu začít hrát golf,“ dodává. „Přímá úměra mezi ekonomickou vyspělostí země a golfem platí naprosto.“

Golf jenom pro snoby?

Golf bývá v Česku dosud často vnímán jako hra snobů. Andrej Halada v této souvislosti zdůrazňuje, že není golf jako golf… „Každému, kdo chce s touto hrou začít, rozhodně nedoporučuju jezdit na velká honosná hřiště, tam o golfu získá jen ten nejhorší obrázek. Jeďte na menší hřiště s lepší atmosférou!“

Čtěte také

Stereotyp golfu jako hry společenské smetánky podle něj není výsadou pouze Čechů. „V tradičních golfových zemích, jako jsou Skotsko nebo USA, podobný pohled neexistuje, golf tam hraje každý. V jiných zemích však golf hraje téměř výhradně jen bohatší polovina společnosti.“

Odkud to pramení? Andrej Halada uvažuje takto: „Golfové hřiště je náročné na stavbu, prostor i údržbu – a od toho se odvíjí cena za hru. Vysokou cenu si pak může zaplatit jen ten, kdo relativně dobře vydělává. Chcete-li hrát golf na kvalitním hřišti, pak peníze zkrátka potřebujete.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchivu.

autor: als
Spustit audio