Čekáte na Ježíška? Jak podle dětí vypadá?

2. prosinec 2020

Drtivá většina našich domácností očekává Ježíška. Jeho podoba je však silně ovlivněna globálním marketingem a zdejší tradiční tajemný dárkonoš, zdá se, prohrává nerovný boj se svými tlustšími vousatými konkurenty.

Čtěte také

Šestileté Aničce nosí dárky Ježíšek. „Je to chlapeček. Třeba blonďatý. Má takový hadr na sobě, takový modrobílý.“ Jak nosí dárky? „Musí si dávat pozor, asi možná přes dárky vůbec nevidí. Nevím, proč se mu říká Ježíšek, když to není ježek. Třeba má rád ježky?“

Právě na nejmenší se o Vánocích roku 1952 obrátil Antonín Zápotocký v památném rozhlasovém projevu, ve kterém chudý Betlém s jesličkami odmítl: „Nastaly mnohé převraty. Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz. Nechodí nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a kožichu. Nazí a otrhaní nechodí již dnes také naši pracující a jejich děti. Děda Mráz přijíždí k nám od Východu.“

Ježíšek – dítě, nebo dospělý?

Kašpárek? Děda Mráz? Americkou vánoční píseň znají snad všechny děti v Česku, určitě lépe než koledy Adama Michny o malém děťátku. Slovům Antonína Zápotockého musíme dát bohužel zčásti zapravdu. Přestože se Děda Mráz v Česku neuchytil, Ježíšek stárne a začíná se nápadně podobat Santa Clausovi.

Pražské Jezulátko je vosková soška asi 45 cm vysoká

Devítileté děti ze čtvrté třídy základní školy v Úvalech si Ježíška představují jako dospělého muže. „Ježíšek by měl vlastně takovou čepici dozadu a měl by sáňky se šesti sobama.“ Kdo nosí dárky? „U nás Ježíšek i dospělí. Ježíška si asi představuji jako neviditelnýho člověka s bílým pláštěm.“ Někdy se podobá spíš Mikuláši nebo Santa Clausovi. „Já si ho představuju, že by měl fousy a čepici.“

Neměli bychom mít nějakého našeho vlastního Ježíška, který nosí dárky u nás? „Já si ho představuju, jako kdyby byl malej a měl by větší pomocníky, než je on. Už chodí. Protože jinak by nemohl jako říkat skřítkům, co by měl mít za dárky. Má to samý, co má Santa Claus, akorát, že v menším.“

Obrana tradičního Ježíška

Bodrý tlouštík s červenou čepicí, pytlem, sáněmi a soby má na děti velký vliv. Našemu tradičnímu dárkonoši tvrdě konkuruje od 90. let 20. století. Obrana se objevuje o dekádu později. K nejstarším patří hnutí Antisanta.cz či aktivita Zachraňte Ježíška dnešního europoslance Tomáše Zdechovského.

Pražské Jezulátko je vosková soška asi 45 cm vysoká

Aktuálním projektem zaměřeným na obnovu tradiční české vánoční atmosféry ve veřejném prostoru jsou snahy Děpolda Czernina, který si ve spolupráci s partnery klade nemalý cíl, a to prosadit Ježíška do všech významných českých měst a do pěti let marketingově předstihnout unifikovanou postavu Santy Clause.

„Ježíšek by se měl postupně ujmout svého prostoru. Výzkumy za deset let říkají, že 92 procent rodin prožívá ježíškovskou tradici o Vánocích, čeká na jeho nadílku. Když mluvím s turisty, tak říkají, my sem jezdíme o Vánocích proto, abychom poznali vaše, abychom zažili něco jiného.“

Projekt Náš Ježíšek

Do projektu Děpolda Czernina se mohou zapojit jednotlivci, organizace, veřejné i soukromé instituce i firmy. „Pokud jsou to lidé, kteří se podílejí na vytváření vánoční a adventní atmosféry, my udělujeme patrona. Když se nám přihlásí a budou mít chuť se zapojit, my to vidíme tak, že v budoucnu by se ta atmosféra ve veřejném prostoru měla stát adventně-vánočním festivalem v celé zemi.“

Projekt Vánoce s naším Ježíškem najdete na internetové adrese www.nasJezisek.cz, kde je i výtvarné pojetí vánočního dárce, které je inspirované soškou Pražského Jezulátka. „Výrobce, který nabízí vánočky, knížky, sáňky, které mohou být dárkem od Ježíška, pro toho máme celý servis toho, co mu můžeme nabídnout, aby zákazníky oslovil v duchu této tradice. Aby to byla už ta pravá vánoční atmosféra.“

Celý pořad Luce Vopálenské najdete v audiu.

autoři: Lucie Vopálenská , sch
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.