Bydlení jako lego pro dospělé. „Modulární stavby přinášejí klid do nejistých časů,“ tvrdí odborník

3. září 2020
Podcast Budoucnost R

Jak budeme bydlet za pár let? Někteří nedají dopustit na klasické stavby s „pevnými základy“. Jiní věří v kreativnější a udržitelnější řešení – v takzvané modulární domy. Majitel společnosti Koma Modular Stanislav Martinec je přesvědčen, že právě v nich je budoucnost. V čem vidí největší výhody modulárních staveb?

Modulární stavby jsou stavby postavené z několik stejně velkých jednotek. Rozhodnete-li se, že potřebujete větší dům, jednoduše přidáte další moduly – a hotovo.

„Je to velká stavebnice,“ potvrzuje Stanislav Martinec. „Říkáme tomu lego pro dospělé. Díky modulaci může budova růst podle toho, jak ji využíváte, můžete ji také dělit a udělat z ní třeba dvě. Celou budovu můžete přestěhovat na jiné místo nebo ji přebudovat na jiné využití.“

Jak se liší kontejnerová a modulární architektura?

„Kontejnery byly původně námořní, první kontejnerové bydlení nesplňovalo žádné normy, špatně se v nich bydlelo. Moduly mají na rozdíl od kontejnerů různé rozměry, modularita splňuje vyšší komfort, jednotlivé konektory musí být velmi dobře navrženy, aby z domu neutíkalo teplo. Jako stavebnice.“ 

Největší výhodou modulárních staveb podle něj je, že se snadno přizpůsobují tomu, co od nich zrovna potřebujete – z nemocnice se tak snadno stane třeba mateřská školka. „Šetří to miliardy,“ zdůrazňuje majitel společnosti Koma Modular. „V současnosti se pro dočasné akce staví trvalé budovy, což je obrovský omyl!“

Součást cirkulární ekonomiky

Modulární stavby podle něj přinášejí klid do nejistých časů. „Mnoho budov dodáváme tak, že se zavážeme, že vám to odkoupíme zpět. Kdežto když někde postavíte rodinný dům, je pevně spojen s konkrétním územím a můžete mít problém ho prodat,“ upozorňuje Stanislav Martinec.

Čtěte také

Modulární bydlení, jako součást cirkulární ekonomiky, podle něj navíc výrazně přispívá k celkové udržitelnosti našich životů. „Ten samý modul můžeme použít mnohokrát a navíc by měla relativně klesat cena. Proč bychom měli stále stavět nové a nové?“

Proč Stanislav Martinec nemá rád klasické stavaře? A je možné principy cirkulární ekonomiky zavést i v rámci veřejných zakázek? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R se Stanislavem Martincem.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související