Budeme vycházet z presumpce viny, říká Tvrdík o trestání fanoušků. Sám z čela klubu neodstoupí

11. květen 2026

Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík přiznal, že za sobotní nedohrané derby se Spartou nese zodpovědnost, sám ale rezignovat nehodlá. Zároveň odmítl, že by v týmu zůstali Tomáš Chorý s Davidem Douděrou, i kdyby na trávník stadionu v Edenu nevtrhli fanoušci. „Oba jsou recidivisté, dokonce násobní. Oba byli dopředu varováni a jako vedení klubu jsme neměli jinou možnost než konat,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

Co konkrétně znamená zavření Tribuny Sever?

Tribuna Sever bude do odvolání pro fanoušky uzavřena. Fanoušky, které tam případně budeme vracet zpět, podrobíme nějakému dvoufázovému prověřování. Viděl jsem kamerové záznamy a jsem hrozně rád, že tam zůstala převážná většina fanoušků. Rozdělujeme to na ty, kteří se něčeho nedopustili, a ty ostatní, kteří nějakým způsobem porušili zákony, fotbalové předpisy nebo návštěvní řád.

Budeme se na fanoušky v dohledné době obracet, budeme po nich chtít čestné prohlášení, budou nám muset ukázat, kde na té Tribuně Sever seděli. A chceme to rozlišit na dvě kategorie: ty, co se chovali na tom zápase spořádaně a ničeho se nedopustili, a ty ostatní. Tento proces nebude krátký, ale z druhé strany liga má před sebou dva zápasy, máme čas do zahájení sezony 2026/2027. Myslím, že jsme schopni třeba první část toho verifikačního procesu dokončit do začátku příští sezony.

Čtěte také

Pro fanoušky, kteří nebudou schopni prokázat, že byli na svém místě, tak budeme vycházet z toho, že porušili návštěvní řád. Tam je jasné, že fanoušek má být na svém místě po dobu zápasu. A v tomto kontextu budeme vycházet z presumpce viny: nebyli-li na Tribuně Sever na svém místě, tak byli na ploše. A ty nepovažujeme za fanoušky, o takové lidi nebo výtržníky ve Slavii nestojíme.

Už se vám podařilo identifikovat fanouška, který napadl Jakuba Surovčíka, brankáře Sparty? Jsou to necelé dva dny od toho hrozného závěru derby, tak už máte nějaké další „pachatele“?

Velmi úzce spolupracujeme s policií. Byl jsem dokonce s příslušníky policie včera (v neděli pozn. red.) na velíně. Poskytujeme plnou součinnost, předali jsme všechna naše data z CRM systému, poskytujeme jim všechny fotografie, všechny záznamy kamerových systémů. Věřím, že spolupráce povede k rychlému a účinnému potrestání viníků.

V neděli jste v podcastu Odboru přátel Slavie říkal, že z kádru jsou vyřazeni Tomáš Chorý a David Douděra, kteří dostali svolení hledat si od příští sezony nové angažmá. Je to možná spekulace, ale kdyby nedošlo k tomu závěru, ke kterému došlo, zůstali by členy A-týmu?

Nezůstali. Zhruba před čtrnácti dny po kauze Bořil v Hradci Králové jsem seděl s celým vedením A-týmu, seděl jsem s lídry, s kapitány, a měli jsme asi hodinu a půl trvající diskusi. V rámci této diskuse jsme si jasně řekli, jak má Slavia vystupovat na hřišti.

Hráči jsou vzory pro fanoušky a mají velký díl odpovědnosti za to, jaká kultura na Slavii v tomto kontextu panuje. Není to překvapivá věc, není to něco, co na ně se vztahuje zpětně. Všechny jsem varoval, že už těch excesů bylo dost a při příští podobné situaci budou tresty exemplární. Všichni to věděli, všichni v místnosti se shodli na tom, že takové obrazy jako tým Slavie nechceme vytvářet.

A ve chvíli, kdy vznikla tato situace, to není trest u Tomáše Chorého za třetí čtvrtou kartu nebo za exces. Hráčů, kteří dostali tři karty za sezonu, už bylo víc, už jich možná bylo někde do deseti. Ale jde o to, jakým způsobem ten faul byl proveden, že je to úmyslný zásah loktem do obličeje. To je pro nás ten problém.

Čtěte také

Tomáš Chorý se první sezonu u nás kontroloval, byl architektem našeho titulu, v letošní sezoně se mu to nedaří. U Davida Douděry opakovaně hovoříme o tom, že musíme mít úctu a respekt k rozhodčímu, že si můžeme myslet o jeho rozhodnutích, co chceme, ale nemůže být předmětem nekontrolovatelných vulgárních urážek.

Oba jsou recidivisté, dokonce násobní. Oba byli dopředu varováni a jako vedení klubu jsme neměli jinou možnost než konat. Je mi lidsky líto těch dvou hráčů, je mi lidsky líto, že to poznamenává tým. Chápu, že pro řadu hráčů jsou to kolegové, ale v naší situaci už musíme vyslat jasný signál, co je tolerovatelné a co je za hranicí.

Jaká byla reakce majitele klubu Pavla Tykače?

Že situace je neakceptovatelná. Byl jsem u něj ráno, představil jsem mu řešení, která jsou radikální jak pro Českou republiku, tak asi i unikátní v Evropě. Jsem rád, že takového majitele, jako je Pavel Tykač, máme, protože naše opatření jsou finančně velmi nákladná.

A Pavel Tykač to plně podporuje. Shodli jsme se na jednoduchém zadání: fanoušek na stadionu musí být fanoušek. Stadion Eden bude oázou bezpečí a náš cíl je jednoduchý: už tam nikdo kuklu neobleče a nikdo pyro nerozsvítí, natož aby s ním házel.

Máte jeho plnou podporu, neuvažoval jste o tom, že byste složil funkci? Přece jen jste šéf klubu a za to, co se stalo, nějakým způsobem zodpovídáte.

To je jasné. Jestliže je v klubu problém, tak za to odpovídá celý klub a já jsem jeho šéf, takže za to odpovídám také. Z druhé strany si myslím, že pro klub to v tuto chvíli znamená mimořádný problém. Jsou to těžké chvíle, to řešení nebude jednoduché prosadit.

Chápu, že pro ně velká část fanouškovské komunity z Tribuny Sever, ti ultra fanoušci, nebudou mít pochopení. Od těžkých chvil se neutíká, těžké situace se řeší. Jestli majitel sezná v průběhu času, že jsem pochybil, a bude mě chtít z funkce odvolat, tak to udělá, já to přijmu.

autoři: Pavel Tylšar , lbk , rej
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.