Brněnský projekt pro lidi bez domova uspěl. Bydlení si po roce udrželo 96 % rodin

27. červen 2018

Bezdomovectví rodin má řešení: celkem 96 % rodin, které se účastnily projektu Rapid Re-Housing, si po roce zvládlo udržet bydlení. Jak potvrdil výzkum Ostravské univerzity, díky projektu se navíc zlepšil zdravotní stav zapojených dětí i rodičů.

Téměř všechny rodiny, které se zapojily do brněnského projektu rychlého zabydlení Rapid Re-Housing, po roce obnovily nájemní smlouvu. Hlavním cílem bylo, aby si rodiny, které se dřív potýkaly s bezdomovectvím, udržely bydlení bez dluhů. Z celkem 50, které v rámci projektu dostaly před rokem od města byt, se to podařilo 48 rodinám. Výsledky prvního půl roku trvání projektu zkoumali taky vědci z Ostravské univerzity.

„Brno je průkopníkem v inovativních sociálních projektech. Jsem rád, že se tato odvaha vyplatila, a jak se ukazuje u projektu Rapid Re-Housing, je to správná cesta. I výsledky studie potvrzují, že jistota bydlení významně ovlivňuje život zapojených rodin. V nastoleném trendu chceme i nadále pokračovat. Naším cílem je ukončit bezdomovectví rodin s dětmi ve městě,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Snížená úrazovost dětí

„Máte svůj záchod, svoji koupelnu, kuchyň, děti jsou v klidu, můžou se učit. Je to úžasný,“ popisuje účastník projektu Florián Kotlár jak se změnil život rodiny pod stálou střechou nad hlavou.

Malá klientka projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno)

Konkrétní dopady projektu na život rodin přibližuje výzkum Ostravské univerzity. „Snížila se úrazovost dětí z 12% na 2,4%. Výrazně se snížil počet hospitalizací. 63x nebyla medikována antibiotika,“ tvrdí Štěpán Ripka z Ostravské univerizty.

Podle vědců prvních šest měsíců projekt neprokázal významný dopad na ekonomickou stabilitu rodiny.

Projekt Rapid Re-Housing byl financován z dotací EU, město se podílelo přibližně 1,6 % z celkové částky. Celkové náklady pak činily 9,7 milionu Kč. Z této částky byla zaplacena práce všech tří partnerů projektu – města Brna, které garantovalo realizaci a částečně zajišťovalo sociální práci, ale také Ostravské univerzity a IQ Roma Servis. Ostravská univerzita zajistila kompletní výzkum a evaluaci projektu, IQ Roma Servis sociální práci s rodinami

Klienti projektu Rychlé zabydlení (Rapid Re-Housing Brno)
autoři: per , Petr Tichý
Spustit audio