Brněnský park Eugena Horvátha je prvním místem, které je pojmenováno po romské osobnosti
Brněnský park Hvězdička, kde sídlí romské středisko sociálních služeb Drom, nese od úterý nový název. Nyní park Eugena Horvátha se pyšní jménem velkého brněnského umělce, hudebníka a učitele.
Na této význačné akci v parku Hvězdička, tedy zatím Hvězdička, protože ode dneška se bude jmenovat jinak, jsem se setkala s paní Lenkou Horváthovou, což je dcera Eugena Horvátha, po kterém se bude tento park už za pár chvil jmenovat. Paní Lenka je úplně dojatá.
Myslíte si, že by měl váš tatínek radost, že se bude park jmenovat zrovna po něm?
„Určitě. Byl by velmi pyšný. Nedá se ani vyjádřit slovy, jak by byl šťastný.“
Pocházíte z velmi muzikální rodiny. Jaké bylo vaše dětství?
„Já zpívám a bratři odmalička hrají. Vedl nás odmalička k hudbě. To bylo pro něj to největší, co nám mohl dát.“
Za chvilku tedy už začnete zpívat? Budete dnes i zpívat?
„Budu zpívat. Bude zpívat i moje desetiletá dcerka Karolínka. Jsem strašně dojatá, nemůžu ani mluvit.“
Sedím u stolu s panem Zimou, který se znal s Eugenem Horváthem i osobně. Jaký vůbec byl Eugen Horváth?
„Janko Horváth, jak jsme mu říkali, byl vzácný člověk. Byl to vzácný hudebník, který poznamenal celou generaci Romů z hudebního světa.“
On tady působil, vychoval zde řadu mladých hudebníků. Tohle místo tedy pro něj bylo, předpokládám, hodně důležité.
„Ano, on tu pracoval, když jsme v Dromu začínali. Pak vedl hudební kroužek, vedl cimbálovou kapelu a v celé řadě případů vystupoval na akcích Dromu.“
Jak vůbec probíhala snaha o přejmenování parku Hvězdička na park Eugena Horvátha?
„V roce 2015 za mnou přišel pan Bucháč a další Romové. Chtěli udělat něco na jeho počest. Napadlo nás, že by se mohla po Jankovi Horváthovi přejmenovat nějaká ulice. Po romské osobnosti v podstatě není doposud žádná ulice pojmenovaná. Začali jsme to tedy řešit. Nejprve nás napadla ulice, ve které bydlel. Pak nás napadla ulice, ve které není moc obyvatel, a to proto, že požadavky na přejmenování ulice jsou takové, že 80 procent obyvatel s tím musí souhlasit, následně s tím pak musí samozřejmě ještě souhlasit rada příslušné městské části. V tomto smyslu jsme tedy začali jednat. Dvakrát se to nepovedlo. Nakonec se vše podařilo na městské části Brno-střed. Vzhledem k tomu, že Janko Horváth u nás pracoval, přišlo nám to vhodné a vlastně to byla i nejjednodušší cesta, že bychom po něm pojmenovali park, ve kterém sídlíme a ve kterém bylo jeho pracoviště. Měl tedy k tomu vazbu. Proto jsme nakonec přistoupili k tomu parku.“
Park Eugena Horvátha je tedy prvním a zatím jediným místem, které je pojmenováno po romské osobnosti. V čem si myslíte, že je důležité, aby se veřejnost zajímala o romské osobnosti a třeba aby bylo více míst takto pojmenovaných?
„Je to jasný vzkaz Romům, že je vnímají jako spoluobčany města Brna a že sem patří. Je to vyjádření toho, že se s nimi počítá.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.