Britský parlament schválil zapojení země do náletů v Iráku

26. září 2014

Britský parlament schválil letecké údery na pozice radikálních islamistů v Iráku. Odsouhlasila je drtivá většina poslanců, pro jich bylo 524, proti 43. Organizace Islámský stát kromě Iráku působí i v Sýrii, tam – alespoň prozatím – Britové útočit nebudou. Zákonodárci tam nechtějí vojáky posílat bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN.

Británie se dnešním rozhodnutím připojuje ke Spojeným státům, Francii či arabským zemím, které už proti Islámskému státu bojují.

Zatím do bojů pošle bojů jen šest letadel, které má na Kypru. Ta by mohla udeřit už dnes večer.

Britové nebudou působit v Sýrii, což podle londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu Jana Jůna také britský premiér David Cameron od začátku zdůrazňoval. Převážilo zřejmě právní hledisko – i když třeba syrská vláda část země nekontroluje, Britové by zasahovali na území cizího státu.

„V případě Iráku je to zcela jasné, protože legální, demokraticky zvolená irácká vláda poprosila Británii o pomoc, takže není o čem hovořit,“ poznamenal Jůn.

Čtěte také

Roli možná sehrálo i to, že Cameron už jednou poslance o svolení s leteckými údery v Sýrii neúspěšně žádal. Bylo to před rokem a útoky měly být namířené proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

I když v případě boje proti radikálním islamistům v Iráku už poslanci shodu našli – útoky ostatně předem podpořil i lídr opozičních labourisů Ed Miliband – diskuze v parlamentu trvala několik hodin.

Někteří poslanci dávali najevo obavy, aby se v Iráku nezopakoval stejný scénář jako před jedenácti lety. Podle premiéra se však Británie už poučila. „Tohle není rok 2003. Je hlavně na irácké armádě, aby Islámský stát na svém území porazila,“ uvedl Cameron.

autoři: Jiří Hošek , ves , kov , vid
Spustit audio