Britové se v referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie, ukazují prozatímní výsledky

24. červen 2016

Po sečtení 92 % hlasů to vypadá, že Velká Británie opustí evropskou osmadvacítku. Výsledky britského referenda už začínají komentovat také čeští politici. Hlavně na sociálních sítích.

Třeba europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda na svém twitteru zaglosoval, že britský premiér Cameron se „konečně se sirkou v ruce podíval do nádrže, je-li v ní dost benzínu“. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek se zase ptá, co bude příště – jestli svobodné Skotsko nebo spojené Irsko?

Další europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička večer psal, že se těší na ranní oslavu bremainu – tedy setrvání Británie v Evropské unii. Na ty nejnovější zprávy reagoval tím, že musí okamžitě začít reforma jak unie bez Britů, tak samotné Velké Británie. A vyjádřil se třeba už i Miroslav Kalousek z TOP 09, který píše, že libra padá a Moskva se raduje...

Reakce v Británii

Ve spojení jsme i se zpravodaji ve Spojeném království. Jiří Hošek, který je v Londýně, shrnuje dosavadní reakce: „Andy Coulson, z vězení čerstvě propuštěný někdejší mluvčí premiéra Camerona, uvedl, že jeho někdejší šéf teď zvažuje rezignaci. Všichni reportéři očima magnetizují dveře na Downing Street číslo 10 a čekají, kdy David Cameron vyjde ven a promluví k národu. Stále víc euroskeptických poslanců Konzervativní strany vyjadřuje Davidu Cameronovi loajalitu a chtějí, aby zůstal.“

„Laura Kuenssbergová, hlavní politická zpravodajka BBC s odvoláním na dobře informované zdroje uvedla, že bychom se ale do měsíce mohli dočkat vypsání voleb jak nového předsedy Konzervativní strany, tak Labour party, protože i pro Jeremyho Corbyna je výsledek hlasování zcela devastující. Mám také hodně zajímavou reakci ze Skotska: podle někdejšího prvního skotského ministra Alexe Salmonda, duchovního otce prvního skotského referenda, získali Skotové právo na druhý plebiscit o nezávislosti, což asi bude jeden z nejzásadnějších důsledků toho referenda.“


Od 7 do 9 hodin si poslechněte speciál Radiožurnálu a Plusu k tématu brexitu, který moderují Jan Pokorný a Jan Bumba.

A skotské reakce shrnuje další zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk: „Čelní představitelé Skotské národní strany to takto přímo nepodali, ale v reakci na výsledky referenda se samozřejmě radují a říkají zhruba toto: "Je jasné, že Skotsko chce být v Evropské unii a Angličané ne. Pokud by měl brexit Skotsko poškodit, země bude bránit své zájmy." Je možné, že nacionalisté budou s pokusem vyvolat nové referendum o nezávislosti ještě chvíli vyčkávat. Tábory zastánců a odpůrců samostatného Skotska zatím byly podle průzkumů vyrovnané, ale to by se teď mohlo snadno změnit a nejspíš se také změní.“

Reakce ze zahraničí

Všechny hlavní britské televizní stanice prohlásily za vítěze britského referenda odpůrce Evropské unie. Zastánci vystoupení Británie z unie mají přes 51,5 procenta hlasů. Většina státníků čeká s reakcemi až na oznámení oficiálních výsledků, zatím se vyjádřil na twitteru pouze německý vicekancléř Sigmar Gabriel, který průběžný výsledek označil za špatný den pro Evropu. Očekává se, že by premiér Cameron měl promluvit od svého sídla v Downing Street 10 během dnešního dopoledne. V Bruselu je na 10:30 svolána schůzka nejvyšší představitelů unijních institucí.

Vrcholní představitelé unie se před hlasováním jednotně vyjadřovali pro setrvání Británie v osmadvacítce. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že odchod Británie z unie bude nezvratný krok, po kterém nebudou následovat žádná další vyjednávání o podmínkách britského členství. Podobně předseda Evropské rady Donald Tusk varoval, že vyjednávání nových vztahů Británie s unií může trvat až 7 let bez jistoty úspěchu. Brexit by podle něj mohl být začátkem konce nejen EU, ale i celé západní politické civilizace.

autoři: Jiří Hošek , jap , vok , vid , fin
Spustit audio