Braun: Evropská komise je čím dál víc krizový manažer. Každý komisař by doma měl být hlasem EU
Spolu s dnes už bývalou místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou ve funkci skončil také šéf jejího kabinetu Daniel Braun. V posledních dvou letech českou eurokomisařku zastupoval, absolvoval s ní pracovní cesty, vedl tým expertů a předjednával pozice Evropské komise. „Snažili jsme se vše připravovat tak, aby jednání nebyla draftovacími seancemi, ale aby se eurokomisaři mohli soustředit na politické a strategické otázky,“ říká v podcastu Bruselské chlebíčky.
Daniel Braun je prvním Čechem, který se dostal do čela kabinetu některého ze členů Evropské komise. V kabinetu Věry Jourové ale působil už dřív – od roku 2014 během jejího prvního mandátu.
„Komisař si vybírá svého šéfa kabinetu. Musí to být manažer, diplomat, musí mít přehled, a hlavně důvěru komisaře. To byly ingredience, které mě na to připravily,“ říká. V kabinetu Věry Jourové pracoval například na přípravě mediální legislativy, na pravidlech pro velké technologické firmy či pro použití umělé inteligence.
Komisař jako evropský ambasador
Role Evropské komise se podle něho v posledních letech mění. „Dřív to byla čistě legislativní mašina. Teď mám pocit, že to je čím dál víc takový krizový manažer,“ říká Daniel Braun a připomíná například společné unijní nákupy vakcín proti koronaviru.
Vliv eurokomisařů se podle něj neodvíjí jen od jejich přidělených portfolií, ale také od toho, jak dokážou mluvit do dalších oblastí. Ve finále totiž Evropská komise vždy rozhoduje ve sboru. „Osobně si myslím, že by každý komisař měl mít ambici být trochu hlasem Evropy celkově ve svém členském státu – vysvětlovat, a tím i předcházet různým nepřesným interpretacím,“ říká Daniel Braun.
Jak vypadají vztahy mezi eurokomisaři? Kdo z nich byl pro Věru Jourovou spřízněnou duší? A co by Daniel Braun poradil Lucii Šestákové, která povede kabinet nového českého eurokomisaře Jozefa Síkely? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Myslím si, že jsou slabí. Evropa neví, co dělat, prohlásil Trump o vysokých evropských lídrech
-
Pavel jmenuje Babišovu vládu v pondělí, oznámil Hrad. Na seznamu ministrů zatím chybí Turek
-
Garanční fond začne nově hlídat střet zájmů. Od úterý Agrofertu nebude zpracovávat žádosti o podporu
-
Orbán přivítal Babiše zpátky mezi unijními premiéry. ‚Starý spojenec se vrátil,‘ vzkázal po jmenování