Bojovník nebo světec? Zdrojem informací o sv. Václavovi jsou hlavně legendy

28. září 2018

Vládl pouhých deset let. Přesto je sv. Václav už od 12. století vnímán jako věčný vládce českých zemí, nad kterými drží ochrannou ruku. Narodil se do doby, kdy se formovalo přemyslovské knížectví a počátky státu. Byl sv. Václav spíše politikem nebo duchovním? A jak si rozuměl s vlastní rodinou?

„Pramenů je málo. Patří k nim i legendy, které nabízí černobílý obraz. Václav toužící po míru a šíření křesťanství, a Boleslav, který touží po moci a usiluje o život svého bratra,“ říká historička dějin středověku Eva Doležalová. Když odstraníme klišé, dostaneme se k příběhu dvou bratrů, kteří byli oba zřejmě schopní panovníci. Václav vládl pouhých deset let, český stát je pak spojen s jeho bratrem a synovcem.“

PHDr. Eva Doležalová PhD. Historický ústav Akademie věd

„K prvnímu rozkolu mezi bratry možná došlo v roce 929, kdy se Václav vzdal vojskům Jindřicha Ptáčníka. Boleslav si mohl přát řešit situaci vojensky. Nemyslím si však, že by Boleslav usiloval o život bratra. Nejlépe ten nešťastný konflikt v ranních hodinách při oslavách svátku sv. Kosmy a Damiána popsal Dušan Třeštík. Bratři i jejich družiny se dostali do konfliktu. Dušan Třeštík podsouvá, že snad mohl být ohrožen Boleslav, kterému přispěchala na pomoc jeho družina, a při následné bitce měl být Václav zavražděn.“

Jak se zrodila svatováclavská legenda? „Už krátce po smrti přenesl Boleslav ostatky Václava do Prahy, kde se kolem něj začal budovat kult věčného vládce českých zemí. Byly popisovány zázraky. A už od 12. století je vnímán jako ten, kdo propůjčuje vládu. Je zajímavé, že to všichni vládci přijímali a snažili se k němu přiblížit. A v této roli věčného správce českých zemí zůstává až do současnosti.“

Proč je sv. Václav na Václavském náměstí znázorněn jako bojovník, a nikoliv jako světec? Kteří svatí kolem něj stojí, a proč? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Stáňa Lekešová , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.