Blšany prohrály se Slavií a jejich záchrana je jen teorií

30. duben 2006

Fotbalisté Blšan se přiblížili k sestupu do druhé ligy. Ve 28. kole Gambrinus ligy prohráli se Slavií 1:3 a jejich záchrana je jen teoretická. Problémy bude mít také Plzeň, která si odvezla debakl 0:6 z Ostravy. Dramatizuje se také boj o druhé místo. Na něj se posunuly Teplice po remíze s Jabloncem 1:1. Jen o skóre je třetí Mladá Boleslav, která prohrála v Brně 2:4. Čtvrtá Slavia ztrácí tři body, ale má zápas s Brnem k dobru. Dnešní program přinesl celkem čtyři pokutové kopy, úspěšný však byl jen slávista Piták.

Blšany - Slavia

Až dvěma góly v závěru získali fotbalisté Slavie tři body na hřišti Blšan za výhru 3:1. Hosté si tak uchovali naději na druhé místo v soutěži zaručující start v předkole Ligy mistrů, naopak prohra pro Blšany prakticky znamená po osmiletém působení mezi českou elitou sestup. Slavia sice nastoupila již s kapitánem Pitákem a Šventem, ale stále bez řady zraněných či distancovaných hráčů základní sestavy. Překvapivě dříve se začali prosazovat domácí, ale Slavii dlouho držel výborný brankář Vorel, který zlikvidoval řadu domácích vyložených šancí. Vstup do druhého poločasu vyšel. V 50. minutě šel Brazilec důrazně za míčem, brankář Slavík mu pádem pod nohy šanci zmařil, ale rozhodčí posoudil situaci jako faul. Piták penaltu s jistotou proměnil, když míč poslal na druhou stranu, než šel Slavík, ale z vedení se hosté dlouho neradovali. Devátý pálil ještě v dobré pozici vedle, ale v 56. minutě nechali Pražané trestuhodně zcela volného Šindeláře a ten přesnou střelou nedal Vorlovi šanci. Domácí byli i nadále aktivnější, ale blíže ke druhému gólu měla Slavia. Švento se prodral přes dva obránce, střídající Kalivoda však šancí pohrdl, napálil míč vedle a málem přišel trest na druhé straně. Vorel neudržel lehký míč, Gaúchovi skončil balon na ruce a na světě byla druhá penalta. Proti Šindelářovi však Vorel svou chybu odčinil a střelu domácího záložníka chytil. Štěstí se nakonec přiklonilo na stranu Slavie. Třináct minut před koncem se řítila dvojice Švento - Vlček na jediného domácího beka Šourka a situaci vyřešila dobře. Švento přihrál v pravou chvíli Vlčkovi a ten podél vybíhajícího Slavíka poslal míč do sítě. Vlček v 83. minutě po přihrávce Kalivody opakovanou střelou pojistil hostům tři body.

Teplice - Jablonec

Tepličtí fotbalisté nedokázali porazit Jablonec a po remíze 1:1 si zkomplikovali boj o druhé místo, znamenající postup do předkola Ligy mistrů. Do svého soupeře sice po celý zápas vytrvale bušili, ale doplatili na neproměněnou penaltu Doležala z osmé minuty. Místo oslav šestnáctého utkání bez porážky v řadě tak po utkání Teplice zpytovaly svědomí. Teplice začaly už tradičně nervózně a brzy také prohrávaly. Ve čtvrté minutě se totiž domácí obránci jen dívali, jak Baranek zpracovává míč uvnitř šestnáctky a překonává svého letitého spoluhráče Poštulku. Už v osmé minutě vběhl mezi Svojtku s Lacigou útočník Džeko a jeho průnik skončil penaltovým zákrokem. Jenže dnes se penaltovým střelcům na prvoligových stadionech nedařilo a teplický Doželal nebyl výjimkou; Špit jeho pokus vystihl, stejně jako dorážku Verbíře. Teplickou ofenzivu ale neúspěch nezlomil. V 11. minutě měl další možnost Džeko, ale jeho volej skončil mimo. A tak se domácí postavili na nohy až díky standardní situaci: ve 23. minutě posadil míč Verbíř přesně na Kleinovu hlavu a bylo vyrovnáno. Teplice mívají potíže, pokud soupeř usilovně brání a Jablonec po vyrovnání držel obranný blok hodně sevřený. Další šance proto nepřicházely. O přestávce se hráči zřejmě dozvěděli výsledek Mladé Boleslavi a jejich nápor ještě zesílil. Tepličtí fanoušci byli ve varu, zvlášť když z Brna přicházely stále příznivější zprávy. Jenže hosté dokázali odolávat až do závěrečného hvizdu, přestože domácí kouč Mareček posílal na trávník jednoho ofenzivního hráče za druhým. Jablonec se ale v osmi hráčích zakopal kolem šestnáctky a odvezl si cennou remízu.

Brno - Mladá Boleslav

Sestupem ohrožení fotbalisté Brna zdolali na vodou silně podmáčeném trávníku druhý tým tabulky Mladou Boleslav 4:2. Brňané měli už čtyřbrankový náskok, v posledních deseti minutách stačila Boleslav brankami střídajícího Sedláčka a Ordoše korigovat výsledek. Na zvrat už ale neměli hosté, kteří neproměnili ve 30. minutě pokutový kop, už síly.

Ostrava - Plzeň

Šestigólovým debaklem na Bazalech si fotbalisté Viktorie Plzeň přitížili v boji o záchranu mezi elitou. V Ostravě hráli téměř poločas vyrovnanou partii, ale jejich odpor ochabl s druhým gólem Davida Střihavky. Baník je v nejvyšší soutěži už osm kol neporažen a výhrou 6:0 dosáhl nejvyššího vítězství od roku 1995, kdy doma porazil Benešov 7:2.

Chmel Blšany - Slavia Praha 1:3 (0:0)

Branky: 56. Šindelář - 77. a 83. Vlček, 51. Piták z pen. Rozhodčí: Handlíř - Hojsík, Drastík. ŽK: Müller, Trapp - Hubáček, Janda, Aračič. Diváci: 2300

Blšany: Slavík - Broschinský (80. Volek), Müller, Šourek, Michal - Brunclík, Vorel, Trapp, Devátý (82. Zeher), Šindelář - Polodna. Trenér: Bílek

Slavia: Vorel - Kratochvíl (82. Studík), Holeňák, Aračič, Hubáček - Piták (67. Kalivoda), L. Jarolím, Eliáš (46. Janda), Švento - Vlček, Gaúcho. Trenér: K. Jarolím

Teplice - Jablonec 1:1 (1:1)

Branky: 23. Klein - 4. Baranek. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Večeřa. ŽK: Kučera, Baranek, Kordula (všichni Jablonec). Diváci: 4300

Teplice: Poštulka - Doležal (82. Tesařík), Rada, Hunal (58. Kaufman), Krmaš - Verbíř, Klein, Jirsák, Benát (85. Fenin) - Džeko, Rilke. Trenér: Mareček

Jablonec: Špit - Laciga, Svojtka, Kučera, Jindřišek - Baranek, Kiša (90. Pončák), Kordula, Weber - Lafata (46. Nulíček), Smíšek (90. Svátek). Trenér: Rada

1. FC Brno - FK Mladá Boleslav 4:2 (2:0)

Branky: 2. Simr, 32. Zelenka, 53. Horejš, 74. A. Besta - 81. Sedláček, 84. Ordoš. Rozhodčí: Adam - Ondo, Kumstát. ŽK: Večeřa, Horejš - Švejdík, Ševinský, Brezinský. Diváci: 1890

Brno: Lejsal - Kuncl, Horejš, Pavlík, Siegl - Holek, Večeřa, Černý (82. Schuster), A. Besta - Zelenka (79. P. Mezlík), Simr (90. Baláž). Trenér: Mazura

Boleslav: Miller - Ševinský, Brzezinský, Švejdík, Palát - Kysela, Šmerda (46. Vít), Matějovský, Vaculík - Kulič (63. Ordoš), Pecka. Trenér: Uhrin

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 6:0 (2:0)

Branky: 23. a 64. Lukeš, 45. Střihavka, 49. Žůrek, 60. Varadi, 70. Hoffmann. Rozhodčí: Racek - Filgas, Goňa. ŽK: Žůrek - M. Knakal, Zakopal, T. Rada, Fillo, V. Procházka. Diváci: 3013

Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čoupek - Varadi (61. Tomašák), Bystroň, Lukeš (69. Slončík), Rajtoral - Střihavka (74. Magera), Žůrek. Trenér: Hapal

Plzeň: Bičík - M. Knakal, Vlček, Zakopal, Smola - T. Rada, V. Procházka - Kousal (60. Vágner), Barteska, Fillo - Krbeček. Trenér: Straka