Biochemik Zlatko Janeba: „Viry a bakterie tady vždy byly a budou“

14. listopad 2012

Středečním hostem (14. listopadu) Martiny Kociánové a Dvojky ČRo byl vědec Zlatko Janeba.

Zlatko Janeba je vedoucím skupiny Cílené analogy složek nukleových kyselin Akademie věd České republiky. Skupina částečně navazuje na tradice a program prof. Antonína Holého, který nás před časem navždy opustil a který se nesmazatelně zapsal i do povědomí nás, laiků. Tento tým našel tzv. antivirotika, pracoval na lécích proti malárii, černému kašli, proti antraxu či lék, který by byl účinný i v případě velkého teroristického útoku.

Chemie (ilustr. obr.)
Chemie (ilustr. obr.)
Zlatko Janeba

Štěstí? Práce? Zábava?
Měl prof. Holý "jen" štěstí? Proč se podobné výsledky neobjevují i u dalších vědců? „Určitě svou roli hraje i intuice, ale to, aby člověk něco objevil, je souborem několika vlivů a faktorů. Musíte znát chemii, biologii, biochemii, musíte se stále vzdělávat a číst, co kdy kde někdo napsal v odborných časopisech a co kdo vynalezl. Prof. Holý se hodně držel svého tématu a jistě měl i štěstí.“
Skupina Zlatko Janeby v jeho práci částečně pokračuje. „Myslím si, že je tady ještě nevyčerpaný potenciál. V lidském těle je tolik enzymů, které je potřeba zkoumat. Kromě virových a bakteriálních, také parazitické jako malárie, jsou tady imunomodulační poruchy, prostě je toho hodně. Pokud chcete přijít na něco nového, musíte jít do neznáma. A pokud to vyjde, tak máte o to větší úspěch. Hlavně ale nemá smysl pouštět se do něčeho, co už někdo objevil. Tím se ale vracíme opět na začátek.“

Očkování: ano nebo ne?
Kdyby jel Zlatko Janeba do míst, kde hrozí malárie, vzal by si současná antimalarika? „Na to je těžké odpovědět, asi je ale stále lépe se trochu přiotrávit, než onemocnět malárií.“
A jak je to s očkováním? Je Zlatko Janeba sám očkovaný proti chřipce? „Očkování obecně je opravdu důležité. Osobně se nenechávám očkovat proti chřipce, mé dvě dcery očkované ale jsou. Myslím si, že zdravé tělo se s tím dokáže vypořádat, ale u lidí oslabených je to podle mě nutné.“
Na druhou stranu Zlatko Janeba přiznává, že poprask, který v Česku způsobila tzv. prasečí chřipka, asi opodstatněný nebyl. "Já v těch dnech byl zrovna v Mexiku a tam se nic nedělo. Domnívám se, že panika zde byla trochu ovlivněna farmaceutickými společnostmi."

Virus ebola na snímku z elektronového mikroskopu

Laboratoř roku 2012
Ještě ve škole, kde jsme se chemii všichni učili, byla laboratoř plná chemikálií a mikroskopů. Jak je to dnes v laboratoři akademie věd Zdeňka Janeby?Dříve bylo opravdu všude sklo, dnes je to spíše plno přístrojů. Vypadá opravdu hodně jinak. Náš tým nemá ani mikroskop. My syntetizujeme látky a ty pak posíláme na další pracoviště, která nám je zpracují.“
Jaká je budoucnost tohoto oboru? „Viry a bakterie tady byly vždy, a vždy tady budou. Tyto organismy se často vyvíjely spolu s dalšími živočichy. Proto tady budou vždy a vždy se budou muset vyvíjet nové léky. Také se musíme snažit omezovat rezistenci organismů. Práce je dost.“

Více si ale poslechněte sami v audiozáznamu rozhovoru s Martinou Kociánovou.

autor: lup
Spustit audio