Bezpečnou zásadou je dodržovat odstup, občas totiž dýně v belgickém Kasterlee letí dozadu místo dopředu
Když skončí sklizeň dýní, ve vlámském městečku Kasterlee na severu Belgie radost z výpěstků oslavují dýňovým pivem a polévkou. Se sklizní se tam pojí ale ještě jedna kratochvíle. Místní tam každoročně soutěží, kdo dokáže dýni dostřelit do co největší vzdálenosti.
Je slunečná neděle a život se z vlámského městečka Kasterlee přesunul sem do polí za městem na mistrovství Belgie ve střelbě dýní. Jedním z účastníku netradičního zelinářsko-sportovního klání je také Hans Dierckx.
„Účastníme se už dvanáctým rokem, stále ve stejném složení. Letos jsme si náš katapult vyzkoušeli jen jednou, ale dřív jsme se před soutěží poctivě scházeli každý víkend u piva a zařízení důkladně testovali na zahradě,“ říká kapitán jednoho ze tří místních týmů, které se do soutěže zapojily.
Pokusů je dost
Každý sestrojil podle vlastního návrhu obří katapult, kterým se snaží úrodu vymrštit co nejdál. A pokusů na to mají opravdu hodně.
„Zatím spokojení nejsme, ale máme na to celý den,“ přiznává Hans Dierckx.
Natáhnout střelná zařízení není jen tak. Lidské síly by na to pochopitelně nestačily, takže výraznou pomocí jsou tady různé bagry a traktory.
Čtěte také
Teď tady právě jeden z týmů otáčí svůj ocelový katapult, na jehož konci jsou těžké ocelové armatury, o 180 stupňů. Ještě zajistit pojistkou a zbývá už jen zařízení nabít tou správnou dýní.
„Na vrcholu je malá, asi pěticentimetrová železná aretace, kterou nastavujeme úhel odpalu. A důležitá je také protiváha. Teď tam máme půltunové závaží, což není moc. Tým vedle teď střílí tunou a mohou jít až na dvě tuny.“
Pozor, pal!
Dopadová plocha, to je pole, kde jsou označené cedulkami vzdálenosti, vypadá to trochu jako odpaliště na golfu.
Zatroubení znamená povolení vystřelit. A pal, katapult se rychle otáčí a dýni vymrštil opravdu vysokou rychlostí, mizí velmi daleko.
„Každý rok se snažíme náš stroj nějak vylepšit, abychom mohli střílet dál a dál. Náš rekord z doby ještě před pandemií je 463 metrů, ale chtěli bychom se pokusit dostřelit až do osmi set metrů,“ doufá Hans.
Zatím se ale dýním tak daleko nechce. Konkurence přitom nezahálí. Další z týmů se o vítězství pokouší přístrojem vysokým jak dům, ve kterém klasickou páku v katapultu nahradilo obrovské kolo na ose s protizávažím.
Inspirace od Římanů
Čtěte také
„Inspirovali jsme se na internetu. Je to založené na katapultu, který používali Římané, teď se jen snažíme vše doladit: pár centimetrů sem, nějaký ten stupeň tam. Když střílíte vysoko, dýně padají příliš strmě, když nízko, letí k zemi zase moc brzy,“ popisuje Bob Cavents, který je na rozdíl od Hanse v soutěži úplným nováčkem.
Nastavit metače dýní správně je hotová věda. Ze soutěže je ale zatím nadšený. I když vlastně ani neví, co je hlavní cenou.
„Tři pusy za výčepem? Nemám tušení. Ale zlatá medaile má pěknou barvu, ne?
Nehoda s dýní
Na zápolení se přišly podívat stovky diváků. Z bezpečnostních důvodů udržují uctivou vzdálenost, protože nikdo nechce být trefený omylem dýní.
„Dýně létají dopředu, ale mohou letět také dozadu, to je pak docela nebezpečné. A taky se nám stává občas jiný problém. Záleží to na druhu dýně. Když u některých odpalujeme moc rychle, explodují,“ prozrazuje úskalí Hans.
K večeru už bude vítěz známý, ale odměnou bude pouze čest a sláva, to hlavní, o co jde, je totiž zábava.
Související
-
Námořnické kantýny v Antverpách schovaly před deštěm a zahřály. Funguje už jen jedna poslední
V belgických a nizozemských přístavech dříve běžně fungovaly námořnické kantýny. Do dnešních dnů ale zachovala jen jediná, ta ovšem funguje už úctyhodných 115 let.
-
Chcete slavit Halloween? Lépe nemít hluboko do kapsy, všechna ta paráda dost stojí
V halloweenských obchodech to po celých Spojených státech před svátkem strašidel praská ve švech.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úřad o kyberútoku na správu pražských služeb: O úniku dat se poškození dozví, případ řešíme
-
Do rodné Argentiny se papež nevrátil. Vystupovali proti němu prezidenti, považovali ho za oponenta
-
Naše matka představená? Taková mamka a smíšek pro celý dům, říkají sestry o řeholnici Virginii
-
Před převratem, po převratu. Česká firma vysvětluje, proč Myanmaru prodala ‚šmejdící‘ software