Bezpečnost státu převážila nad osobním zájmem. A tak to má být. Jde přece i o kredibilitu služby, říká k rezignaci Mlejnka poslanec Výborný

Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek po kritice jeho styků s lobbistou Michalem Redlem rezignuje na funkci. Uklidní jeho odchod situaci ve vládní koalici? Jak jsou školy připraveny na nový školní rok? Budou muset kvůli energetické krizi přistoupit na on-line výuku? A co přinese milostivé léto II? Vladimír Kroc se zeptal předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného.

Po 54 dnech ve funkci rezignoval ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek. Po jeho odvolání kvůli podezřelým kontaktům s lidmi obviněnými v kauze Dozimetr volala nejen opozice, ale také Pirátská strana. Uklidní to situaci v pětikoalici?

Do jisté míry ano. Kvituji rozhodnutí pana ředitele Mlejnka, protože jde i o otázku kredibility a důvěryhodnosti samotné služby.

Čtěte také

Nemělo to přijít dřív?

To nedokážu posoudit. Vláda komunikovala s panem ministrem vnitra Rakušanem, který je za to zodpovědný. Od začátku bylo jasné a zřejmé, že buď je ve hře varianta, že se situace velmi rychle uklidní a pan ředitel Mlejnek svoji pozici obhájí i s tím, jaké informace poskytl vládě. Proto ostatně vláda minulý týden na svém zasedání jeho setrvání v úřadu podpořila.

Na druhé straně se pohybujeme ve specifickém prostředí zpravodajských služeb. Proto je podle mě z principu špatně, že se tady takto otevřeně probírá osoba ředitele, notabene Úřadu pro zahraniční styky a informace, o které by se fakticky v normálních dobách vůbec nemělo hovořit.

Pan ředitel Mlejnek sám tuto situaci vyhodnotil tak, že v tuto chvíli nadřadí nad svůj osobní zájem zájem bezpečnosti České republiky. Já mu za to děkuji a věřím, že se okolo našich zpravodajských služeb situace rychle uklidní, protože takto by to mělo být i v zájmu bezpečnosti České republiky.

Hnutí ANO i SPD trvají na konání mimořádné poslanecké schůze původně svolané na zítřek právě kvůli Petru Mlejnkovi. Co myslíte, že prvního září z opozičních lavic zazní?

Bude to, řekněme, rétorické cvičení v předvolební době. Trochu mě mrzí, že příslib hnutí ANO, že nebude v době českého předsednictví vyvolávat jednání o důvěře vládě, nevydržel déle než několik málo týdnů. Nepovažuji to za zodpovědný krok. Ano, vím, že na to opozice má právo. Toto samozřejmě respektujeme.

Na druhé straně v situaci, kdy tady řešíme obrovské problémy s energetickou krizí, s cenami energií, s inflací, s tím, co bezprostředně pálí rodiny, domácnosti, nepovažuji tento krok opozice za správný, protože – a teď to chci zdůraznit – vláda má většinu 108 hlasů v Poslanecké sněmovně. Má jasně deklarovanou důvěru, a to bez ohledu na dnešní oznámení rezignace pana ředitele Mlejnka. To s tím vlastně nesouviselo. Důvěra byla deklarována i ze strany Pirátů, takže v tomto okamžiku to skutečně bude spíše opoziční předvolební rétorické cvičení.

Podle investigativního serveru Seznam Zprávy Mlejnek přihlížel korupčním praktikám. Mají to údajně dokládat odposlechy. Měl by odstoupit i ministr vnitra Vít Rakušan, jak to žádá hnutí ANO a SPD?

Čtěte také

Nevidím k tomu jediný důvod. Jako koaliční partner jsme podepsali koaliční smlouvu a na tom v tuto chvíli nic neměníme.

Bylo chybou, že předseda STAN jmenoval do funkce Petra Mlejnka, ačkoliv o jeho problematických kontaktech věděl?

Nevím, do jaké míry a o jakých problematických kontaktech věděl. Chtěl bych zdůraznit, že pan ředitel disponoval prověrkou stupně tajné. Měl zažádáno o stupeň přísně tajné. A z informací, které nám minulý týden poskytl pan ministr vnitra Rakušan na společném jednání poslaneckých klubů koalice Spolu, nikdo jsme nenabyli toho dojmu, že by jeho jmenování bylo chybou.

Mimochodem toto považuji za logický postup spíše než ten postup druhý, který se bude nějak vymezovat vůči ministru Rakušanovi. My jsme si ho skutečně pozvali na jednání klubu, kde jsme tu věc velmi detailně probrali. On čelil, řekl bych, i velmi nepříjemným a ostrým dotazům ze strany kolegů poslanců. Tak je to správně. Nicméně na ně dokázal odpovědět, a to včetně kontextu, tedy jmenování, respektive tehdy podpory, pana ředitele Mlejnka.

Čtěte také

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se nechal slyšet, že by „měl být vybrán někdo, kdo má neprůstřelný profil, nescházel se s panem Redlem a je to člověk, za kterého se můžou všichni postavit“. Jak těžké může být najít rychle kompetentní osobnost do čela civilní rozvědky?

Určitě to nebude úplně snadné, ale věřím, že ministr vnitra, který za toto nese odpovědnost, nečekal na tento okamžik a že případné kroky, varianty b, c a d, má připraveny. V tuto chvíli bude řízením úřadu pověřen na krátký přechodný čas někdo ze zástupců pana ředitele Mlejnka, a

Jakmile pan ministr vnitra bude mít kandidáta na vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace, předpokládám, že s tím přijde na vládu a vláda toto samozřejmě posoudí. S tím, co říkal pan předseda Michálek, nelze nesouhlasit.

Na zítřejší mimořádné schůzi sněmovny opozice trvá i proto, že chce jednat o údajné nečinnosti vlády v energetické krizi. Jak chce vláda řešit příčiny krize s energiemi? Jak na rostoucí ceny tepla budou reagovat od září školy? Hrozí kvůli vysokým cenám on-line výuka? A co si slibovat od Milostivého léta II? Poslechněte si celých 20 minut Radiožurnálu.

autoři: Vladimír Kroc , opa
Spustit audio

Související