Betlémy? Nedůstojné a rozptylující! Tak se zrodila tradice
Betlém neboli jesličky. Ať už používáte jakékoli označení, platí, že betlém patří k tradičním českým Vánocům stejně jako třeba vánoční stromek. Víte však, kdy se česká betlemářská tradice vlastně zrodila nebo proč je dnes Česko označované za skutečnou betlemářskou velmoc? I to zaznělo v rozhovoru, který vedla Patricie Strouhalová s Milanem Zábranským, předsedou Spolku českých betlemářů.
První model scény vítání Ježíše Krista byl vystaven v Římě v roce 1291. „Původně šlo o církevní záležitost,“ upozorňuje Milan Zábranský.
V roce 1562 se první betlém objevil na našem území, postavili ho tehdy jezuité. Šlo o figury v životní velikosti. „Postupně se ke stavění betlémů přidaly další řády,“ říká předseda Spolku českých betlemářů.
Z kostelů se betlémy dostaly do chalup až ke konci 18. století. A své „prsty“ v tom měl Josef II. „Nařídil, že betlémy musí z kostelů zmizet. Prý jsou nedůstojné a rozptylují věřící,“ vysvětluje Milan Zábranský.
„Josef II. tehdy nezakázal jen náboženské poutě, ale právě i betlémy. Lidé si na ně však už zvykli! Předtím se betlémy dostaly jen do šlechtických obydlí, nyní se začaly objevovat i v prostých chalupách.“
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.