Benzín nebo nafta? Kolečka a čtverce z nové normy EU vyloučí omyly u čerpacích stanic

Už letos budou řidiči na čerpacích stanicích tankovat paliva označená čtvrercem nebo kroužkem. Značky mají usnadnit orientaci v produktech, které si jednotlivé pumpy označují vlastními marketingovými označeními.

Možná vás už také překvapilo, že čerpací stanice čím dál častěji označují paliva vlastními názvy. Místo Naturalu tak řidiči tankují například Efektu nebo MaxxMotion.

Evropská unie proto zavedla jednotné značky paliv se symbolem kroužku pro benzin, čtvrece pro naftu a LPG. Do roka se musí objevit i na českých pumpách.

Brzy tak již nebudete muset přemýšlet nad tím, jestli tankujete správné palivo. Evropskou novelu o jednotných symbolech už totiž převzala i česká legislativa.

Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu vysvětluje, jak budou nové značky paliv vypadat. „Benzíny v kroužku se symbolem E a číslovkou, která udává procentický objemový obsah biosložky, u nafty čtverec se symbolem B a číslovkou, která udává obsah biosložky."

V Česku je přes šest a půl tisíce čerpacích stanic. Nové symboly se na nich musí objevit do konce září příštího roku. Třeba Benzina začne nalepovat značky na své stojany už po letních prázdninách.

„Nové značky budeme umisťovat na čerpací stojan a čerpací pistoli,“ potvrzuje mluvčí Benziny Pavel Kaidl.

Další siť čerpacích stanic Mol začne nalepovat kroužky a čtverce až na začátku příštího roku. Nové značky mají zlepšit orinetaci a doplní tak zažité názvy Natural nebo Diesel a nezmizí ani některé vlastní názvy paliv.

autor: hbc
Spustit audio