Benešík o eurokomisi: Šance na zajímavá portfolia jsou kvůli Babišovi nedosažitelná

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej Benešík

Česko si zmenšuje manévrovací prostor pro získání lepšího portfolia a místopředsednické pozice v Evropské komisi. Říká to předseda evropského výboru parlamentu Ondřej Benešík z KDU-ČSL, kterému se nelíbí, že vláda Andreje Babiše odkládá výběr nového eurokomisaře.

Věra Jourová podle Benešíka v prvním mandátu obstála a získala zkušenosti. To je také důvodem, proč má větší šance než kdokoliv jiný na zajímavější portfolio a předsednický post. A proto nechápe, proč Andrej Babiš a jeho vláda tolik váhá.

„Můžu se leda domnívat, že si Andrej Babiš v případě nouze nechává určitý prostor pro nějaké zobchodování této pozice, a to není dobré pro Českou republiku,“ dodává.

Otázka kvót a přerozdělování uprchlíků se do evropské debaty bohužel opět vrátila.
Ondřej Benešík

Moderátorka Marie Benešová ale připomíná, že Věra Jourová ani vláda se netají s tím, že by chtěly získat silnější portfolio, ideálně ekonomické. Je šance takové portfolio získat?

„Kdokoliv, kdo bude spojený s vládou Andreje Babiše a s ním samotným, samozřejmě bude mít větší problémy kvůli kauzám získat určitá portfolia…,“ zdůrazňuje.

A v té souvislosti zmiňuje zemědělství, regionální rozvoj nebo rozpočet. Právě tato zajímavá portfolia jsou pro Česko podle něj téměř nedosažitelná.