Barevné a veselé hry, na kterých nebude chybět samba. Tak vidí olympijské hry v Riu zpravodaj David Koubek
Už za pár hodin budou slavnostně zahájeny 31. letní olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Brazílii Davida Koubka budou hry veselé, barevné a na zahajovacím ceremoniálu určitě nebude chybět samba.
Olympijské hry by také měly být levnější, ale ne chudší. Větší protesty byly v Brazílii před mistrovstvím světa ve fotbale než před chystanou olympiádou, což je podle Koubka zvláštní, protože ekonomická krize se tehdy ještě tolik neprojevovala. „Podle propočtů jsou olympijské hry v Riu levnější než ty v Londýně a určitě i než v Soči a Pekingu. Peněz se v Brazílii nedostává na jiné věci, ale olympijské hry nevyjdou daňového poplatníka zas až na tolik,“ říká David Koubek.
Samotné Rio de Janeiro se v posledních měsících proměnilo. Brazilci jsou sice podle Davida Koubka mistři v dodělávání „za 5 minut 12“, ale v Riu už jezdí metro, které se pyšní nejdelším tunelem raženým mezi dvěma stanicemi ve skále, fungují autobusové koridory, v centru Ria jezdí moderní tramvaj a velmi se změnila přístavní čtvrť, kde bude i olympijská fanzóna.
Ekonomická situace Brazilců a Brazílie ale není příliš dobrá. Jak vysvětluje Koubek, země spoléhá na vývoz komodit (kávy, sóji, kukuřice a podobně) a když jejich cena na trhu poklesne, poklesne i příjem země. „Brazilcům přijde, že tento svátek je pro ně v televizi a ne přímo na stadionech – tam půjdou cizinci a ti bohatší.“
Pořád mě překvapuje, jak jsou Brazilci veselí, vstřícní, jak se radují ze života, i když to mnozí z nich nemají vůbec jednoduché oproti tomu, co mají lidé v České republice. S pokorou k životu a zároveň radostí prožívají běžné radosti i strasti svého života a já si myslím, že pokud si toto svět z Brazílie odnese, tak to bude jedině dobře. DAVID KOUBEK
Díky desetitisícům příslušníků armády i bezpečnostních sil je podle Davida Koubka v Riu bezpečno, i když kriminalita se zcela odstranit nedá. Úřady také ubezpečují, že riziko nákazy virem zika je teď v zimním období malé – dochází k poklesu, stejně jako u nákazy horečkou dengue, kterou přenáší stejný druh komára. I tak ale doporučují repelent a platí varování, aby těhotné ženy do Brazílie nejezdily.
V Brazílii najdeme i české stopy, ať už se jedná o 3 města pojmenovaná po Janu Antonínu Baťovi – Bataypora, Bataguassu a Batatuba, která tu spolu se dvěma továrnami na obuv založil, nebo o muže s českými kořeny Juscelino Kubitscheka de Oliveira, který byl od roku 1956 do roku 1961 dokonce brazilským prezidentem. Aktivní je tu i Klub českých turistů, který kolem Bataypory, kde žije velká krajanská komunita, značí turistické trasy.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.