„Báječná léta“ s TV Nova. Po letech dominance přišlo prudké vystřízlivění

21. duben 2016
Svobodná a divoká 90. léta
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Železný

První celoplošnou komerční televizí v Česku a zároveň ve východní Evropě byla Nova. Začala vysílat před více než dvaceti lety – 4. února 1994. Vysílání oficiálně zahájila přímým přenosem z Národního muzea v Praze a hned potom se diváci mohli podívat na film Jana Svěráka „Obecná škola“.

Už pár měsíců po svém startu se stala nejsledovanější televizní stanicí. Vysokou nadpoloviční sledovanost si držela až do roku 1999, kdy klesla pod 50 procent a k dřívějšímu postavení se jí už nepodařilo vrátit.

Své programové schéma Nova postavila zejména na bulvárnějším typu zpravodajství a zábavných pořadech. Odklonila se tak od projektu, který společnost CET 21 předložila Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, když žádala o licenci. Původní vizí byla intelektuálně zaměřená televize se vzdělávacími a diskuzními pořady a dokumenty.

Čtěte také

Komerční stanici šlo ale především o to, aby k televizní obrazovce nalákala co nejvyšší počet diváků. To se jí povedlo zejména nasazením řady zahraničních filmů a seriálů. S natáčením vlastní tvorby, zejména seriálů, začala až po deseti letech své existence. Televize měla dokonce svého maskota – psa Nováka, kterého vytvořil Adolf Born.


Úplně první komerční televizí byla FTV Prima (tehdy Premiéra). V červnu 1993 začala vysílat ale jen pro Prahu a střední Čechy. Celoplošnou licenci získala až o rok později.

Nova stála Českou republiku 10 miliard

Výraznou postavou televize byl její tehdejší generální ředitel Vladimír Železný. Zviditelnil se nejen pořadem „Volejte řediteli“, ale hlavně sporem s vlastníkem Novy – firmou CME.

Konflikt vyvrcholil v roce 1999, kdy byl Železný odvolán z čela České nezávislé televizní společnosti (ČNTS), která zajišťovala vysílání. Dokázal ale sehnat nové investory a spustil Novu, tentokrát bez CME.

V důsledku tohoto kroku zahájil hlavní akcionář CME Ronald Lauder proti České republice arbitrážní řízení. To skončilo v roce 2003 vynesením verdiktu, že stát musí zaplatit CME 10 miliard za znehodnocení její investice do televize Nova.

Spustit audio