Bačové by už raději ovce bez vlny
Ovce patří na slovenské kopce od nepaměti. Bačové pasoucí stáda jsou na obrázcích slovenské krajiny téměř povinností. Každý přece ví, jak je ovce užitečná - dává mléko maso a vlnu. V 21. století dostává ovšem tahle ovčácká mantra povážlivé trhliny. Jehněčí maso Slovákům dvakrát nejede a z ovčí vlny se stává prakticky pouhý odpad.
Dvacet ovcí čeká spořádaně nikoliv na porážku, ale na letní sestřih. Nůžky si vzal tentokrát do ruky Viliam Boržík, jinak vyučený kovář. Ovčí vlna padá na zem. S největší pravděpodobností skončí jenom jako obyčejné smetí. Dávat ji do výkupu se už dnes totiž nevyplatí.
„Povězme, že ovce má trojitý užitek – mléko, maso, vlna. Vlna už dnes ne, takže zůstalo jen mléka a maso už je problém koupit i na Slovensku. A když ho koupíte, tak za něj chtějí 600 korun za kilo. Vyvážíme do Itálie, ale jen za pár korun,“ vysvětlil Viliam Boržík.
Před dvaceti lety se na slovenských kopcích páslo asi 620 tisíc ovcí. Dnes je to polovina. Kilo vlny se před listopadem 1989 prodávalo za stovky korun, dnes jen za pár desítek eurocentů. Většina chovů přešla na produkci ovčího masa a hlavně mléka.
Tradiční zpracování vlny už je k vidění leda tak ve skanzenu, třeba v Pribylině u Liptovského Mikuláše. „Vlna velmi ztratila. Nikdo ji nevykupuje. Lidé to chtěli aspoň spálit v peci, ale nehoří,“ uvedla pracovnice skanzenu. „Vlnu nikdo nevykupuje a lidé ji uskladňují doma. Čekáme, jestli nějaká nabídka na výkup bude, ale zatím není. Lidé nabídnou jenom do muzea na takovéto zpracování,“ doplnila její kolegyně.
„Domácnosti přitom nemají mnoho ovcí, dvě, tři, takže vlny z nich mnoho není. Uskladňuje se to v sýpkách, na půdách v pytlích,“ upřesnila pracovnice skanzenu.
Jehněčí maso se ze Slovenska vyváží hlavně do ciziny. Třeba Italové si slovenskými jehňaty rádi zpestřují velikonoční jídelníček. Vlna se na Slovensku zpracovává minimálně a chovatelům zbývá jen prodej ovčího mléka. „Lidé vlnu dneska pálí, protože se nevyplatí ji do výkupu zanést. I když třeba tuk na vlně je velmi vzácný,“ vysvětlil Viliam Boržík.
Stará rčení o trojím užitku oveček dávno berou za své. Žánrové obrázky ze slovenských kopců by se tak jednou mohly změnit. Ovce koneckonců není jediné zvíře, které dobře spásá trávu a mezi slovenskými ovečkami by se v dohledné době mohli motat třeba i takoví klokani. Je jenom otázka času, kdy na to některý podnikavý bača vsadí.