Autem k moři: Co dělat, aby vám nehoda neproměnila zahraniční dovolenou v horor?

Český řidič na dálnici (ilustrační snímek)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Český řidič na dálnici (ilustrační snímek)

Zabouchnuté klíčky od auta nebo proražené pneumatiky. To jsou nejčastější problémy českých řidičů o letní dovolené v zahraničí. Repotér Luděk Hubáček, který je na cestě do Chorvatska, v dalším díle seriálu o jízdě autem k moři zjišťoval, jak správně postupovat v případě poruchy auta nebo při dopravní nehodě.

Asistenční službu využil před pár lety na dovolené v Itálii pan Miroslav. Prudký déšť mu tehdy vytopil celé vozidlo.

Asistenční služby umí pomoct i motorkářům

Pohled z motorky (ilustrační foto)

Co uděláte, pokud se vám na silnici porouchá auto? Asi vás automaticky napadne zavolat asistenční službu. Motorkáři jsou jiní. Ještě donedávna byli zvyklí si pomáhat v případě problému mezi s sebou. Poslední dobou se ale stále častěji obrací na svoji pojišťovnu. Loni si třeba podle České asociace asistenčních společností zavolalo pomoc na silnici asi 3000 motorkářů. Aby je ale mohla zásahová vozidla odtáhnout, potřebují speciální vybavení.

Nejdřív jsem si myslel, že přestaly jít brzdy, protože voda natekla všude, i do posilovačů, a auto přestalo brzdit. Těsně předtím, než přijela odtahovka, jsem se ale náhodou podíval na olejovou měrku a ta byla až nahoru obalená takovou vazelínou,“ popisuje.

Auto už opravit nešlo, a kdyby tehdy neměl pan Miroslav sjednané rozšířené doplňkové služby, musel by odtah zaplatit ze svého. Díky 50tisícovému pojistnému krytí nakonec doplácel jen necelé dva tisíce korun.

Informujte se ještě před cestou

Pomoc v zahraničí využijí každoročně tisíce českých řidičů. Například loni podle České asociace asistenčních společností pomohly firmy téměř osmi tisícům Čechů, kteří měli nějaký technický problém se svým autem.

dálnice

Standardní povinné ručení ani havarijní pojistka se ale nemusí vztahovat na komplikace s autem v zahraničí, varuje Aleš Povr z Asociace a doporučuje řidičům, ať se před odjezdem na dovolenou obrátí na svoji pojišťovnu a zjistí, na co se vztahují jejich asistenční balíčky.

Jde například o to, do jaké vzdálenosti auto bezplatně odtáhnou, jestli mu zapůjčí náhradní vozidlo nebo jestli je zajištěno dočasné ubytování po dobu nezbytné opravy,“ pokračuje Aleš Povr.

Volejte pojišťovnu nebo linku 1224

Pokud už se vám na dovolené s autem něco stane, nebo například někde nabouráte, volejte jako první na asistenční linku své pojišťovny. Číslo najdete na zelené kartě, stejně jako telefonní číslo pro volání ze zahraničí na linku 1224.

Chystáte se do Chorvatska autem? Přečtěte si, jak připravit auto na cestu

Pes v autě - auto - řízení

Už dvacet let je nejoblíbenější letní destinací Čechů Chorvatsko. Podle údajů ČSÚ tam loni bylo na dovolené delší než čtyři dny přes 800 tisíc českých turistů. Velká část stále jezdí k Jadranu autem. 

Operátor od vás nejdřív zjistí, co konkrétně máte za závadu, a podle rozsahu vašeho asistenčního balíčku zajistí odtah do nejbližšího autoservisu. V případě větších komplikací vám pošle pojišťovna odtahové auto a odveze vaše vozidlo zpátky do České republiky. Stejně jako v případě pana Miroslava.

Přijela větší dodávka s vlekem, auto jsme naložili a jeli jsme velmi komfortně – byla tam klimatizace, lednička i bar. Větší luxus, než kdybychom jeli vlastním vozem,“ vzpomíná Miroslav.

Největší nepřátelé jsou lenost a zapomnětlivost

V Chorvatsku dokonce v hlavní letní sezóně funguje několik českých smluvních odtahových firem. Podle Aleše Povra z České asociace asistenčních společností řeší tamní technici nejčastěji ztracené klíčky od auta.

Řidiči také často zapomínají zapnutou chladničku v nenastartovaném autě, což vede k vybití baterie. Nebo doplácejí na svoji pohodlnost, když se snaží autem dostat co nejblíž k pláži. Odměnou jsou jim potom proražené gumy

V dalším díle seriálu o cestování na dovolenou autem vám prozradíme, co máte dělat v cizině v případě úrazu.

Spustit audio
autoři: Luděk Hubáček, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související