Aukční rekord překonán. Kubištův Staropražský motiv se na pražském Žofíně vydražil za 103 milionů korun

Za rekordní částku se v Česku vydražil obraz s názvem Staropražský motiv autora Bohumila Kubišty. Kupec za něj v aukci na pražském Žofíně zaplatil 123 milionů korun, bez aukční přirážky jsou to 103 miliony. A je to tak vůbec první obraz, který se v Česku vydražil za víc než 100 milionů.

Kubišta černobílé dílo vytvořil v roce 1911. Tento rok experti považují za jeho nejzásadnější. Obraz se začal dražit s vyvolávací cenou 25 milionů korun. Odhadci galerie Kodl očekávali možnou prodejní cenu kolem 80 milionů. I tu ale potenciální kupci svými příhozy překonali a před koncem dražby o dílo usilovali ještě dva až tři zájemci.

Čtěte také

Potlesk v sále poprvé zazněl už po překonání hranice 100 milionů korun. To byla podle majitele galerie Martina Kodla výjimečná chvíle.

A proč se právě tento obraz prodal za rekordní částku? Podle šéfredaktora časopisu Artplus Jana Stuchlíka jde o kombinaci několika faktorů.

„Je to poprvé, kdy se obraz z tohoto Kubištova období prodával na aukcích. Navíc dodneška se na českých aukcích objevilo jenom 14 Kubištových olejomaleb. Z toho je také zjevné, jak jeho díla jsou vzácná,“ objasňuje Stuchlík.

Kubišta získal umělecké vzdělání soukromým studiem, a to i při pobytu ve Florencii a Paříži. Zemřel 27. listopadu 1918, krátce po skončení první světové války. Té se zúčastnil jako dělostřelec.

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv
Spustit audio

Související