Architektura je v krizi. Z domů kolem Prahy se mi dělá špatně, říká architekt Martin Rajniš
Co architekt, to jiný přístup. „Snažím se budovat konstrukce, které se lidem budou líbit na první pohled. Proto používám přírodní materiály, třeba dřevo,” přibližuje architekt Martin Rajniš v rozhovoru s Petrem Králem.
Tento přístup se naplno projevil i u jednoho z jeho posledních projektů: při navrhování projektu Česká věž v Jeruzalémě. Má jít o rozhlednu ve tvaru kaktusu, která ve Svaté zemi zanechá nepřehlédnutelnou českou stopu.
„Když přijedeme do Jeruzaléma, nemůžeme tam dělat něco urážlivého, agresivního. Snažíme se být harmoničtí, snažíme se dobu utlumení architektury, kterou teď prožíváme, překonat tím, že se těšíme na dobu za sto, sto padesát let. V tu chvíli architektura obejme lidi a řekne: ‚Pojďte ke mně!’” předpovídá Martin Rajniš.
Architektura se musí líbit
Opravdu je na tom současná architektura tak špatně, jak Martin Rajniš naznačuje? On sám je přesvědčen, že ano. „Vždy se najdou bezvadní lidé, kteří to umí. Problém je ale v tom, co se dělá ‚normálně’,” vysvětluje.
Bourat domy, které jsou svědky určité doby, by se nemělo.
Martin Rajniš
Takže zatímco v barokní vesnici se stavěly, slovy Martina Rajniše, „docela pěkné baráky”, v současnosti jsme na tom o dost hůř. „Architektura je dnes v krizi. Rozhlédnu-li se kolem Prahy, dělá se mi špatně,” svěřuje se.
Jeho architektonickou dráhu zásadně ovlivnil obchodní dům Máj. Právě Martin Rajniš byl před dvaačtyřiceti lety u toho, když se slavnostně otevřel. A dodnes na něj prý hledí s kritickou láskou. „Pamatuji, jak na něj lidé nadávali, tyto nadávky mi v uších zněly celý život. Proto se snažím, aby se lidem architektura líbila, to je pravidlo číslo jedna,” zdůrazňuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.