Apendicitida - zánět slepého střeva

Slepé střevo je malý váček o velikosti 5 až 10 cm, který je uložen v pravém podbřišku mezi tenkým a tlustým střevem. Odborníci stále přesně neví, jakou funkci v těle apendix vlastně plní. Podle některých je zapojen do imunitního systému, podle jiných jde o pouhý evoluční pozůstatek naší minulosti.

Ať tak či onak, slepé střevo může někdy zlobit. Jestliže se zanítí nebo infikuje, musí být chirurgicky odstraněno dříve, než dojde k jeho prasknutí a k zanícení dutiny břišní. Taková komplikace pak může skončit smrtí pacienta. Proto je důležité vědět, jak se zánět slepého střeva projevuje. Právě to byla otázka pro chirurga Michala Bahounka.

Bahounek: Akutní apendicitida se nevyznačuje typickými znaky zánětu. Má celou škálu klinických příznaků, nejčastější je bolest v pravém podbřišku, začíná nad pupkem a stěhuje se na pravou stranu, příznakem je také nechutenství, pocity na zvracení a zvracení, zvýšená teplota, tachykardie - zrychlený puls, rozdíl jednoho stupně teploty v podpaží a konečníku.

Lékař Michal Bahounek také prozradil, co je nejčastější příčinou zánětu slepého střeva.

Bahounek: Nejčetnější příčinou je obstrukce nebo překážka uvnitř apendixu, třeba kousky stolice či nestrávené zbytky potravy, pecky ovoce, skořápky z vajíček, také při oslabení organismu v rámci jiné infekce.

Zánět slepého střeva trápí většinou děti a mladší lidi.

Bahounek: Akutní případy zánětu slepého střeva se vyskytují především v mladším věku, zhruba od 5 do 20 roků, ale objeví se i u starších nemocných. Pak to někdy bývá problém z hlediska příznaků a diagnostiky.

Pokud máte podezření, že vás zlobí slepé střevo, neváhejte a co nejdříve navštivte lékaře.

Bahounek: Takový pacient by neměl jíst a pít, může tím zhoršit potíže a někdy ho potom musíme komplikovaně připravovat k operaci odsátím žaludečního obsahu. Nevhodné je začít polykat antibiotika bez odborné konzultace, zakryjí a zmírní se příznaky, ale zánět probíhá dál a často až k perforaci, prasknutí.

Lékař zjistí, jestli vaše potíže opravdu způsobuje slepé střevo. Někdy se podaří zánět slepého střeva zvládnout konzervativní metodou, jindy musí pacient podstoupit operaci.

Bahounek: Počínající záněty se můžeme pokusit zklidnit přikládáním ledu na pravý podbřišek, klidem na lůžku, čajovou dietou, pokročilé stavy se léčí chirurgicky, tedy operací.