Antivirus: Investovat do kryptoměn? Pravděpodobnost ztráty je vysoká

20. květen 2024

Jsou kryptoměny výhodná investice, nebo podvod? Nejznámější virtuální měna bitcoin v poslední době opět rostla na ceně a řada lidí tak zvažuje, jestli přece jen do bitcoinu nebo jiných kryptoměn vložit své peníze. Téma pro Antivirus s Janou Magdoňovou a Honzou Cibulkou.

Čtěte také

Pokud si pořizujete bitcoin s tím, že rychle zbohatnete, takový nákup nejspíš nedopadne dobře. „V oblasti kryptoměn se totiž pohybuje řada podvodníků,“ podotýká redaktorka Jana Magdoňová.

Například Sama Bankmana-Frieda, zakladatele jedné z největší kryptoburz FTX, soud letos v březnu odsoudil na 25 let ve vězení za praní špinavých peněz a podvod. V dubnu pak dostal v rámci dohody s prokurátorem čtyři měsíce vězení i zakladatel kryptoburzy Binance.

V Česku je pak známý případ XiXoio. Loni v prosinci zahájila policie stíhání dvou lidí a jedné firmy za podvod. Škodu způsobenou klientům vyčíslila na nejméně 353 milionů korun. Poškozených zákazníků evidovala skoro 3000.

„Obviněným lidem hrozí až deset let vězení. Přitom s reklamami na tuto firmu jste se v minulosti běžně mohli setkávat na internetu nebo v pražském metru,“ připomíná redaktor Jan Cibulka.

Kryptopodvod?

Čtěte také

Kryptoměny slibovaly na začátku několik věcí. Že budou alternativou k penězům, u kterých si lidé budou moct platit sami mezi sebou bez zásahu státu nebo centrálních bank a navíc anonymně. „Převody peněz měly být levné, právě proto, že odpadnou prostředníci jako jsou banky.“  

Za asi 15 let existence asi nejznámější kryptoměny bitcoinu, se tyto přísliby nenaplnily. Jen málokde se dá platit kryptoměnami, je to technicky složité, tak moc, že tomu většina lidí nerozumí a nevěří. „A navíc jsou převody peněz drahé, takže k malým platbám se kryptoměny nehodí. A transakce většiny kryptoměn lze velmi dobře sledovat.“

Kdo bitcoin používá?

Mediální titulky byly plné takzvaného darkwebu a příběhů o nákupu zbraní, drog nebo objednání vraždy, za kterou by se mělo platit v kryptoměně. Ne, že by kryptem nebylo možné platit za nelegální zboží. „K takovým případům docházelo a dochází, ale to, kde kriminálníci kryptoměny používají ve velkém, je ransomware, tedy vyděračský virus.“

Čtěte také

Útočnici napadnou počítač, data na něm zašifrují a za jejich odemčení požadují výkupné. Následně pak použijí bílé koně k tomu, aby kryptoměnu vyměnili na hotovost.

„A i tady v Antiviru už jsme mluvili o falešných bankéřích. Ti své oběti zmanipulují, aby úspory vložily do bitcoinmatu, a tedy je proměnili na kryptoměnu, a tu jim následně poslali. Jednu takovou mezinárodní skupinu falešných bankéřů teď rozbila česká policie, kromě zabavené hotovosti policisté zajistili i kryptoměny,“ připomíná Magdoňová.

Zbohatnou prostředníci

Plno lidí s nimi experimentuje, protože je to zajímavá technologie. A prudce kolísající cena láká spekulanty, kteří by chtěli rychle zbohatnout. Titulky novin tomu pomáhají a zviditelňují rostoucí cenu kryptoměn a příběhy lidí, kteří na nich zbohatli.

Čtěte také

„Ve chvíli, kdy se cena kryptoměn propadá, tak už se jim média věnují podstatně méně. Málokdo vydá článek o lidech, kteří investovali své peníze do kryptoměn a nevydělali nic, naopak o peníze přišli,“ dodává Cibulka.

Spolehlivě zbohatnou především prostředníci. Ti, kteří investice nabízejí, kryptoměny prodávají a případně poskytují nástroje pro práci s nimi.

„Takže pokud by vás kryptoměny zajímaly, na internetu najdete plno informací o tom, jak fungují, jak se od sebe liší a k čemu jsou určené. Pokud byste do nich ale chtěli vkládat nějaké větší peníze, tak vždy jen tolik, kolik jste ochotni ztratit. Protože pravděpodobnost ztráty je vysoká.“

Spustit audio

Související