Ani letos se Babiš senátní volby „nenaučil“. ANO mělo problém ve 2. kole sehnat podporu, vysvětluje komentátor Hartman

1. říjen 2022

Jak si v letošních volbách vedlo hnutí ANO? Jaké mělo šance, jak je proměnilo, nejen nad tím se zamýšlejí ústavní právník Jan Kysela a komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

„Když se voličům dá zřetelně najevo, proč zrovna jejich hlas je důležitý, tak je dokážete vyburcovat,“ hodnotí ve Speciálu relativně vysokou volební účast 38,62 procent v jihlavském obvodu ústavní právník Jan Kysela.

Čtěte také

Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v těchto volbách obhájil senátorské místo v zápasu s kandidátkou ANO Janou Nagyovou. „Jeho pozice je mimořádně silná, pan předseda je respektovaný a tento respekt může dále maximálně umocnit, protože se mu podařilo uspět v prostředí velmi vyhroceném a neobvyklém.“

Právník naráží na roli Andreje Babiše nejen v letošních volbách. „Tak jak byly volby nastaveny, to působilo, že kandiduje Babiš proti Vystrčilovi, ačkoliv to tak nebylo.“

Předsedu ANO nelze považovat za úplně nejmilejšího člověka a zdá se, že je postupem času stále méně milý.
Jan Kysela

„Zejména uvážíme-li, že předsedu ANO nelze považovat za úplně nejmilejšího člověka a zdá se, že je postupem času stále méně milý. Tato volební kampaň ho ukázala jako dost agresivního rétora, antisystémového kandidáta, který je pro vítězství schopen udělat a říci leccos,“ shrnuje Jan Kysela.

ANO především nemá jasný postoj k Senátu jako takovému

Také komentátor Petr Hartman hodnotí výsledky těchto senátních voleb jako velký neúspěch pro ANO. „A nelze se utěšovat tím, že ANO, jak se říká, Senát neumí.“

„Je to výraz také toho, že ani letos se Babiš senátní volby nenaučil. Málo přemýšlí nad tím, že když situaci výrazně vyhrotí, tak v druhém kole potřebuje často nejen podporu svých voličů, ale i voličů odjinud.“

Čtěte také

Příkladem mohou být volební výsledky v Jičíně, Jihlavě, ale i v Kroměříži. „Tam vyhrála paní Jana Zwyrtek Hamplová, tedy představitelka nespokojených, kteří demonstrují proti vládě, ať už v minulosti proti té Babišově za COVIDu, nebo nyní proti vládě Petra Fialy.“

Podle Hartmana je nejasný také postoj ANO k samotnému Senátu, ale vlastně i k soupeřícím stranám v komunálních volbách. „Vidíme, že teď dochází ke spolupráci Babišova hnutí s vládními stranami, s vládní koalicí a s dalšími subjekty, které ale před volbami byly velkými rivaly. Takže tam vidím zmatení.“

U ANO jde hlavně o to, jak Babiš působí na ty, kteří nejsou jeho skalními příznivci

„V minulosti jsme byli svědky toho, že hnutí ANO ani neumělo dobře využívat toho, kdo by za něj měl kandidovat do senátních voleb. Mysleli si, že když vyberou nějakou známou osobnost a postaví se za ni, tak automaticky vyhraje.“

Když chcete takový výsledek zdůvodnit, tak je pak nejlepší hovořit o tom, že je to spiknutí proti vám.
Petr Hartman

To ale byla úvaha chybná, pokračuje komentátor. „Přesvědčili se, že daleko větší šanci na úspěch mají místní představitelé, starostové, primátoři atd. A i když za ANO letos někteří takoví kandidovali, stejně neuspěli.“

„V případě ANO jde tedy skutečně spíš o to, jak jeho předseda vystupuje na veřejnosti, jak přitahuje nebo odrazuje voliče, kteří nejsou zrovna skalní příznivci hnutí. Proto pak mají problém sehnat podporu ve druhém kole, byť někteří kandidáti špatní nejsou a podporu by možná získali.“

Čtěte také

Ani to, že se hnutí ANO samo stavělo do pozice outsidera, jak naznačil sám místopředseda hnutí Karel Havlíček, nepomohlo. „Ostatně zopakujme zde výsledky z Kroměříže, kde nad ANO vyhrála kandidátka opírající se o všechny proti vládě rozhořčené lidi.

„Když chcete takový výsledek zdůvodnit, tak je pak nejlepší hovořit o tom, že je to spiknutí proti vám, ať už voličů jiných stran, médií a kdo ví koho dalšího,“ uzavírá Petr Hartman.

Poslechněte si celý Speciál v audiozáznamu. Moderují Jan Pokorný a Jan Bumba.

autoři: Jan Bumba , Jan Pokorný , oci
Spustit audio