Analytika a rozhodování je kreativní lidská činnost. Češi se ve světě dat neztratí, říká odborník

Datoví analytici, analytika
Datoví analytici, analytika

David Slánský je člen globálního vedení týmu zaměřeného na datovou analytiku. Jak se orientovat v ohromném množství dat? K čemu nám mohou sloužit? A jak analytici nakládají s etikou?

Data jsou všechny informace, které interpretují skutečnost. Je jich tolik, že se v nich utápíme. „Devadesát procent dat, která používáme, vzniklo v posledních dvou letech. V rozhlase lidstvo za minutu vygeneruje tolik multimediálního obsahu, že ho člověk není schopen za život pojmout,“ uvádí Slánský příklad.

Klíčové proto je data zkrotit: potřebujeme vědět, kde je máme, jakou mají hodnotu a k čemu je použít. „Pokud se naučíme data filtrovat, mohou nám pomoci v rozhodování, případně zjednodušit život,“ vysvětluje analytik.

Datový odborník je podle Slánského trochu superman, protože kombinuje více schopností najednou: technickou práci s daty, s výpočetní technikou, schopnost programovat – ale hlavně schopnost lidské interakce. „Schopnost vysvětlit, co v datech je a přesvědčit uživatele, k čemu slouží. Správná interpretace a důvěra jsou klíčové."

Nejlépe placená pozice na trhu

Datoví analytici jsou velmi dobře placeni. „Tyto pozice jsou jedny z nejlépe placených pozic na trhu, v ČR je to dokonce nejlépe placená nemanažerská pozice.“ Také proto, že odborníků je málo. Na pražské VŠE se bude otevírat nový studijní obor Data a analytika pro byznys. „Partnery jsou komerční subjekty i univerzita v Berkeley, jedna z nejlepších na světě. Studenti mohou očekávat hlavně praxi, výzkum a zkušenosti ze zahraničí.“

Sám Slánský využívá data v oboru human resources. „V poslední době nás nejvíce baví aplikace v pomoci zaměstnancům. S prací, s udržením se ve firmě, se zlepšením výkonu – a pomáhá naopak i zaměstnavatelům s pochopením toho, co zaměstnanci potřebují, jak je podporovat a rozvíjet.“

Důvěra je klíčová

Protože lidí je nedostatek a firmy o ně bojují, právě tento typ využití dat jim může pomoci si udržet zaměstnance. Důležitá je etika využití dat a způsob, jakým firma s daty pracuje. „Jako zaměstnanec bych byl v pohodě s tím, že o mně firma téměř nic neví. Ví o mně někdo, kdo data zpracovává externě, ale nezná mou identitu.“

Etika je daná legislativou. Pravidla chování nastavuje GDPR. „Většina datových analytiků drží vysoký morální kodex a nastavuje způsob, jak pracovat s daty. Pokud nebudeme schopni zajistit, že data nebudou zneužitá, nejsme schopni je reálně využít,“ uzavírá Slánský.

Spustit audio
autoři: Vladimír Kroc, Tereza Škoulová|zdroj: Český rozhlas

Související