Americký Detroit zbankrotoval, soud vyhlásil ochranu před věřiteli

3. prosinec 2013

Detroit se stal největším městem v dějinách Spojených států, které zbankrotovalo. Podle federálního soudu je město způsobilé pro ochranu před věřiteli. Detroit nyní musí do konce roku předložit plán, jak se vyrovná s více než sto tisíci věřiteli. Podle odhadů přesahují dluhy někdejší Mekky automobilového průmyslu 18 miliard dolarů.

Detroit vyhlásil bankrot před necelými pěti měsíci. Na verdikt soudu čekaly desetitisíce lidí. Mnozí obyvatelé se totiž obávají, že se rozhodnutí podepíše na jejich dalším osudu.

Koalice někdejších zaměstnanců města, policejní a hasičské odbory varují před dopadem bankrotu na výplatu penzí i fungování služeb.


Detroit je největší město amerického státu Michigan. V kdysi výkladní skříni automobilového průmyslu působily tři světoznámé značky: Ford, Chrysler a General Motors.

Už teď patří Detroit k městům s nejvyšší kriminalitou, v posledních letech ho opustily statisíce obyvatel.

Kdysi bohatý Detroit se do problémů dostával celá desetiletí, kdy příjmy zaostávaly za výdaji. Řada firem se odstěhovala, některé podniky skončily, rostla kriminalita. Detroit je dnes nejchudším americkým velkoměstem.

Čtěte také

autoři: mkp , zdt , lek
Spustit audio