Americká armáda, swing a vojenské kempy. Plzeň slaví výročí osvobození

2. květen 2026

V Plzni jsou Slavnosti svobody, jedny z největších oslav osvobození americkou armádou v Evropě. Město obsadily vojenské kempy, všude jsou k vidění lidi v dobových uniformách i civilním oblečení a slyšet je swing a jazz. „Jedná se o ukázku živé historie, vojáci právě snídají, připravují se na rozcvičku, návštěvníci uvidí to, jak tady vojáci žili,“ přibližuje dobové vojenské kempy v Plzni vedoucí oddělení marketingu plzeňského magistrátu Jana Komišová.

Ke slavnostem vždy patřily i návštěvy amerických a belgických veteránů. A i když od konce 2. světové války uplynulo 81 let, tak i letos do Plzně někteří přijeli. Kdo to je a jaký je čeká program?

Čtěte také

Každý rok máme nějaké překvapení, letos máme štěstí, že nás poctili návštěvou dva američtí autentičtí veteráni, jeden je shodou okolností na cestách po západních Čechách.

Již včera jsme mohli v Plzni potkat pana Gideona Kantora, jehož příběh je velmi působivý i proto, že se narodil v Rakousku, pak s rodinou odešli do Spojených států, aby narukoval v roce 1943 a vracel se zpět pomáhat osvobozovat rodnou Evropu. Je to úžasný člověk, 101letý pán v úžasné kondici.

A teď se těšíme na dalšího úžasného pána, který nedávno oslavil 100 let, pan Joseph Thurmond. Ten se podílel na takzvané strážní službě, předtím bojoval v Ardenách a osvobozoval i Německo.

Co všechno mohou návštěvnici vidět v Plzni na Den svobody? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.