Alzheimerova choroba, nové výzkumy

16. květen 2002
Zdraví

Právě v těchto dnech probíhají pražské gerontologické dny. Jedním z témat, které odborníci probírají, je Alzheimerova choroba. Toto onemocnění je nejčastější příčinou demence, způsobuje zhoršování paměti, myšlení a úsudku. Onemocnění se zatím nedá vyléčit, dá se pouze zpomalit jeho průběh. Výzkumy z poslední doby ukazují, že jedním z účinných prostředků, které by mohly onemocnění Alzheimerovou chorobou zabránit nebo alespoň výrazně snížit riziko, jsou takzvané statiny. Podrobnosti nám přiblíží doktorka Iva Holmerová z pražského gerontologického centra.

Holmerová: Statiny jsou léky, které se používají na snížení hladiny cholesterolu v krvi a při zvýšeném riziku aterosklerózy. Nyní se statiny vyslovují více i v souvislosti s možným snížením rizika Alzheimerovy choroby a jiných demencí. Alzheimerova choroba je příčinou demence, je to onemocnění, které již umíme léčit, zabránit některým nežádoucím příznakům, ale stále je to nevyléčitelná choroba. Některé z rizikových faktorů budou vaskulární, cévní a to je taková spojnice mezi aterosklerózou a Alzheimerovou chorobou.

Mohli by statiny užívat zdraví lidé jako prevenci?

Holmerová: Tyto léky jsou indikovány zatím jenom na snížení vysoké hladiny cholesterolu a jiných lipidů v krvi, to znamená asi jako prevence nikoli.

Jak by člověk mohl sám působit proti tomu, aby byl někdy postižen demencí?

Holmerová: To je dost složité. Příčin demence je několik. Toxické, alkoholické, pak cévní, které se týká obecné prevence aterosklerózy a jejího rozvoje. Kardiologové stále připomínají dietu a režim, to je všechno velmi důležité. U degenerativních onemocnění vlastně nevíme, jaké jsou faktory, které je způsobují, prevence je problematická. Pravděpodobně budou mít význam antioxydanty, tedy vitamín E a C, které můžeme užívat po poradě s lékařem a asi hodně dobré je duševní cvičení, trénování paměti.

Spustit audio

Více z pořadu