Aleš Opata: Armáda neznamená jen válčit, ale i pomáhat

30. listopad 2012

Vždy, když je to třeba, česká armáda je připravena. Alespoň tak si v rozhovoru s Petrem Králem generálmajor Aleš Opata, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, vysvětluje data, podle nichž tři čtvrtiny Čechů v naši armádu vkládají svou důvěru. „Naše účast v zahraničních misích navíc ukazuje, že nejsme armádou druhé kategorie,“ je přesvědčen.

Řekne-li se „zahraniční mise“, většina Čechů si v souvislosti s naší armádou vybaví jediné slovo – Afghánistán. Podle Aleše Opaty se není čemu divit. „Operace v Afghánistánu je nosnou operací a hlavním úsilím Armády ČR. Působí tam kolem 600 našich vojáků,“ upozorňuje. Zároveň dodává: „Celkem působíme v devíti menších zahraničních misích.“

V poslední době se na mnoha místech psalo a mluvilo o tom, že provinční a rekonstrukční tým v afghánském Lógaru končí. „Tento tým je aktuálně ve fázi přípravy na ukončení operačního úkolu,“ upřesňuje tuto informaci Aleš Opata. „Náš operační úkol skončí na konci ledna. Pak přijede jednotka, která provede likvidaci základny a přesun materiálu do České republiky,“ doplňuje.

Čtěte také

Jak však Aleš Opata zdůrazňuje, působení české armády v Afghánistánu rozhodně nekončí. „Máme tam schválený mandát až do roku 2014, jen se mění orientace operace. Klade se důraz na předávání odpovědnosti afghánské vládě a Afgháncům samotným,“ upozorňuje.

To všechno je ta nejžhavější současnost. Jak však vypadaly úplné počátky působení naší armády v zahraničí? Svou první operaci zažila naše armáda v roce 1992. „Šlo o pionýrskou operaci, nikdo jsme nevěděli, co vlastně očekávat,“ vzpomíná Aleš Opata. „Tenkrát jsme zjistili, že armáda, to neznamená jen válčit. Armáda znamená pomáhat.“

Aleš Opata, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky

Dnes, o dvacet let později, je Česká republika, alespoň v tom armádním světě, považována za rovnocenného partnera nejsilnějších a nejznámějších armád světa. Jakou roli podle Aleše Opaty hraje v zahraničních misích respekt k jiné kultuře? Jak naši armádu změnilo třináctileté členství v Severoatlantické alianci? A s jakými idejemi chodí dnešní mladí vojáci do zahraničních misí a válečných konfliktů?

Záznam celého rozhovoru s Alešem Opatou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Zahraničního působení českých vojáků se týkala i otázka v rámci naší soutěže Zlaté momenty. Aleš Opata ji položil v samotném závěru rozhovoru.

autor: als
Spustit audio