Alergici, připravte si kapesníky. Pylová sezóna je tady, s jejím zvládnutím vám pomůže mobilní aplikace

22. březen 2022

Alergiků a astmatiků v poslední době přibývá. Svou roli v tom mimo jiné hraje stále kvalitnější diagnostika, odborníci ale upozorňují i na to, že děti vyrůstají v příliš sterilním prostředí. Pobyt v přírodě, kde se setkají s těmi nejčastějšími alergeny, je přitom jedním ze způsobů, jak se možným alergiím vyhnout.

Na vzniku alergií se výraznou měrou podílí i dědičnost. Pokud má alergii jeden z rodičů, je riziko 30 až 40 procent, pokud jsou alergici oba rodiče, je riziko propuknutí nemoci u dítěte 75 až 80 procent. Zajímavé je, že i když ani jeden z rodičů není alergik, je u dítěte i přesto riziko vzniku alergie 20 procent.

Jak se léčí alergie?

Léčba alergií se za posledních dvacet let velmi posunula. K utlumení alergických příznaků se dnes běžně používají prášky (antialergika nebo antihistaminika), existují ale i další možnosti léčby. 

První pylová sezóna většinou trvá do konce září. Alergenní bývají nejčastěji pylová zrna větrosnubných druhů – tedy těch, které se šíří vzduchem. Snadnému vdechnutí napomáhá i velikost zrn, která v průměru dosahují od 10 do 100 mikrometrů.

Jednou z nich je třeba alergenová imunoterapie. Používá se už pro děti od pěti let a jde o jediný způsob léčby, který působí přímo na příčinu alergie. Vychází ze stejného principu jako očkování. Díky postupnému a pravidelnému podávání alergenu se u pacienta vyvolají příznaky nemoci a tím se navodí snášenlivost organismu vůči alergenu. 

K posunu v léčbě dochází také u astmatu, které se někdy z alergie rozvine. U těžkých astmatiků se používá biologická léčba. Aktuálně probíhají studie s novou účinnou látkou s názvem tezepelumab. Vědci zkoumají její využití při léčbě nealergického astmatu, na které doposud žádná biologická léčba neexistuje.

Aplikace pro alergiky

Se zvládáním alergií a astmatu dnes pacientům pomáhají i moderní technologie – například mobilní aplikace MASK-air.  Ta by měla umět pacienty upozornit na aktuální alergeny a současně odborníkům pomoct vědecky alergie mapovat.  

Aplikaci vyvinuli přední evropští odborníci na alergii a alergické astma. Pro pacienty má hned několik výhod – mimo jiné umožňuje zaznamenávat průběh alergie v kalendáři nebo pomůže lépe nastavit léčbu. Upozorňuje taky na termín lékařských prohlídek.

Dokáže upozornit na to, že se blíží alergická sezóna, aby se pacienti předzásobili léky. Anonymizovaná data jsou centrálně sbírána a dále pomáhají při výzkumu astmatu a alergické rýmy jako takové,“ popisuje docent Milan Sova, přednosta kliniky Plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno.

Nejvíc alergií je na Ostravsku, ukazují data

Vědci díky aplikaci mohou zkoumat i to, jak se liší léčebná terapie v jednotlivých oblastech, kde je výskyt alergií nebo astmatu častější. U nás je stále nejvíc astmatiků na Ostravsku a na dalších místech, která byla zasažena průmyslovým znečištěním. 

„Největší výskyt alergického astmatu je v USA a Evropě, tedy v rozvinuté civilizaci, kde máme lepší diagnostiku a zároveň problémy jako znečištění životního prostředí,“ doplňuje pneumolog Milan Sova.

Respirátory měňte často

Zdravotní stav alergiků a astmatiků mohlo v nedávné době ovlivňovat i povinné nošení respirátory. Ty totiž mohou pomoct, ale i uškodit – to v případě, že je lidé nosí dlouho a nemění je.

autoři: Andrea Skalická , als
Spustit audio

Související