Akademie věd slaví 70 let. Zavedeme vás za archiváliemi i pokusnými myšmi

„Cítili jsme, že by peníze měly být bohulibě utraceny.“ Dvořákovi dávají na vědu stovky milionů

Nejdřív byli vědci, později se z nich stali i filantropové – na vědu v Česku dávají stovky milionů korun. Manželům Dalimilu a Haně Dvořákovým z Ústavu organické chemie a biochemie chodí díky spolupráci s jedním z nejvýznamnějších vědců Antonínem Holým peníze z patentů na látky, které pomáhají třeba lidem s onemocněním AIDS. Manželé se ale rozhodli vrátit finance zpět do vědy a založili Nadaci Experientia. Ta pomáhá mladým vědkyním a vědcům v oblasti chemie.

„Kdybych nedostal stipendium od Nadace Experientia, pravděpodobně už nebudu ve vědě, a neměl bych pravděpodobně žádnou zahraniční zkušenost,“ popisuje Tomáš Slanina, jeden ze stipendistů nadace. Jsme v laboratoři Ústavu organické chemie a biochemie.

Předávat lásku k vědě

Ve stejné laboratoři je zrovna i Dalimil Dvořák, který právě dělá chemický pokus, a přestože už je částečně v důchodu, podle jeho manželky Hany mu spolupráce s mladými vědci vyloženě prospívá. „Začal se hrozně těšit, že se zase vrátí k tomu stolu, že se vrací do svých studentských let,“ směje se Hana Dvořáková.

Čtěte také

Předávat lásku k vědě se manželé Dvořákovi snaží nejen stipendistům, ale taky třeba své čtyřleté vnučce. „Už mám zakázku, abych jí ukázal nějaké experimenty, takže si myslím, že je to na dobré cestě!“ věří Dalimil Dvořák.

O tom, jestli má dítě zájem o často nepopulární chemii, rozhoduje podle Dvořákových už učitel na základní škole. Jejich nadace má proto mimo jiné i projekt Bezva chemie, ve kterém ročně rozdělí 200 tisíc korun mezi 20 škol, a to třeba na pomůcky k experimentům, aby byly hodiny chemie zajímavé a poutavé.

Kavárna v místě laboratoře

Antonín Holý

V budově Ústavu je kavárna Cafe Organica, která je pro Hanu Dvořákovou výjimečná. Dříve totiž sloužila k úplně jinému účelu: „Tady v těch místech byla laboratoř pana profesora Holého. Tady měl stůl on, tady já, tady na parapetu jsem pěstovala fialky. Je to takové dost humorné, že zrovna v místě, kde pracoval jeden z nejslavnějších českých chemiků, je teď kavárna,“ usmívá se Hana Dvořáková.

Celý život manželů Dvořákových je chemie

Proč se manželé Dvořákovi rozhodli pro filantropii? „Těch peněz, které pak přicházely na náš účet bylo tolik, že jsme velmi brzy zjistili, že to nejsme schopní utratit, protože si nelibujeme v nějakých drahých autech, hodinkách a jachtách a cesta kolem světa nás taky úplně neláká. Máme pořád ten samý způsob života. A zároveň jsme cítili pocit odpovědnosti, že peníze, které vznikly tady, by měly být nějak bohulibě utraceny,“ vysvětlují.

Přestože už by manželé Dvořákovi nemuseli pracovat a mohli by si jen užívat života, říkají, že jejich celý život je právě chemie. Dál proto učí na univerzitách a pomocí Nadace Experientia šíří nadšení pro vědu mezi mladými lidmi.

Spustit audio

Související