Akademie věd slaví 70 let. Zavedeme vás za archiváliemi i pokusnými myšmi

Z Turnova až do nekonečna vesmíru. Vědci z centra TOPTEC dostávají optické přístroje do kosmu

Přístroje pro automobilový průmysl, dobře viditelné dopravní značky i součástky pro vesmírné projekty. To všechno dokážou vymyslet a pak i vyrobit experti z centra TOPTEC v Turnově. Uvnitř starých budov ze začátku druhé poloviny minulého století mají moderní vybavení a dělají výzkumy na světové úrovni. Poslechněte si další díl seriálu k 70 letům existence Akademie věd.

„Prosím tě, mám tady navržený objektiv a potřeboval bych vymyslet, jaký na něj dáme antireflexní vrstvy, co myslíš? Co je to vůbec za materiál?“

Radek Melich a Jan Václavík teď na speciálním softwaru řeší jeden z mnoha návrhů. Koukají na spoustu grafů a různých výpočtů.Tito dva vědci se v turnovském TOPTECU starají o to, aby se optické přístroje daly co nejjednodušeji vyrobit.

„Dá se říct, že tady to všechno začíná. My většinou od zákazníka dostaneme nějaké zadání. Jsme schopni ho přetavit do nějaké reálné soustavy. Řekněme, že přijde zákazník a řekne – prosím vás, já bych chtěl měřit tyhle světlomety, a my řekneme, k tomu by se hodil takový a takový objektiv,“ popisuje Radek Melich.

Čtěte také

Turnovská zrcadla ve vesmíru 

TOPTEC, tedy Turnovské OPTo-Elektronické Centrum, má dlouhou historii, která souvisí i s opracováváním bižuterie v tomto regionu. Dnes je součástí Ústavu fyziky plazmatu a především takzvaným aplikačním centrem Akademie věd.

„Víc se kloníme k tomu vývoji a ke spolupráci s průmyslem, případně k vývoji technologií. To znamená, že stojíme dál od toho základního výzkumu, ale stále bychom měli zkoumat a bádat.“ Vědci potvrzují, že jsou ve svém oboru spíše praktici. „Je to tak, víc všichni inklinujeme k praxi,“ doplňuje Jan Václavík.

Jan Václavík

Zdejší vědci za sebou mají i spoustu úspěchů v průmyslu kosmickém. Ve vesmíru je například už přes tisíc dnů evropská sonda Solar Orbiter. No a právě v těchto laboratořích vznikla zrcadla k jejímu speciálnímu dalekohledu na pozorování Slunce.

„Vyráběli jsme zrcadla koronografu, což je přístroj, který pozoruje Slunce, ale vlastně se nechce koukat přímo na Slunce. Chce pozorovat věc, která se jmenuje korona, ta je těsně u Slunce. Je to velmi málo jasná zóna ve vesmíru. Poskytuje spoustu vědecky zajímavých informací,“ dodávají vědci TOPTECU Radek Melich a Jan Václavík.

Radek Melich

Nejen oni už tady pracují na novém kosmickém systému s názvem FLEX. To bude objektiv, který bude přesně sledovat fotosyntézu rostlin na naší planetě.

autoři: Ondřej Vaňura , mga
Spustit audio

Související