Afghánské mise jsou v útlumu, západní vojáci do několika let odejdou, říká Alexandr Vondra

Sebevražedné útoky jsou nejhorší formou terorismu, naši vojáci jsou hrdinové. To jsou slova bývalého ministra obrany Alexandra Vondry, když v rozhovoru s Helenou Šulcovou přijde řeč na padlé české vojáky v Afghánistánu. Jaký je vůbec smysl vojenských misí v Afghánistánu? A podaří se někdy Tálibán porazit?

„Žatec a Chrudim patří k našim nejlepším jednotkám, českých vojáků se nesmírně vážím, dělají vynikající práci a nasazují životy. Hluboká poklona a soustrast všem rodinám,“ říká Alexandr Vondra s tím, že podobným situacím, při kterých padli čtyři čeští vojáci, se nedá nijak zabránit.

Čtěte také

„Pokud sebevražedný útočník odpálí nálož, tak jde o konfrontaci s tou nejhorší možnou formou terorismu,“ říká, ale zároveň dodává, že vojáci jsou jinak dobře vybavení na to, aby mohli detekovat nálože a minimalizovat případné ztráty.

Afghánské mise zahraničních vojsk podle něj měly a stále mají svůj smysl. „Nezahalená žena dnes v Kábulu může vyjít na ulici, to před 15 lety nebylo možné. Tehdy vládl Tálibán a Afghánistán byl velkou základnou al-Káidy. Dnes tomu tak není,“ vysvětluje.

Alexandr Vondra, exministr obrany

Totální klid a harmonii v zemi ale nemůže nastolit nikdo zvenčí, to je podle něj otázkou Afghánců a tamní společnosti. „Představy, že tam bude vládnout klid a mír, jsou utopické. Afghánské mise jsou v útlumu a západní vojáci do několika let odejdou,“ nastiňuje.

V čem je přínosné působení českých vojáků v Afghánistánu? A jaký je smysl afghánských misí? I to jste mohli slyšet ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autor: heš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?