50 let od smrti Jana Palacha

Palachův čin vyvolal podobnou vlnu solidarity jako srpen 68 a tím vyděsil vládu

Na den přesně před padesáti lety vzplanula na Václavském náměstí živá pochodeň. Student Jan Palach chtěl Čechy probudit z letargie, do které po srpnové okupaci roku 68 stále víc upadali. V dopise dával úřadům pět dnů na to, aby zrušily cenzuru a zakázaly Zprávy, deník vydávaný sovětskými okupanty. Poslechněte si také záznam z pohřbu Palacha z 25. 1. 1969.

„Tehdy jezdily po Václavském náměstí ještě staré tramvaje. Jel jsem do Vinohradské nemocnice na seminář klasické chirurgie. Před Muzeem tramvaj zastavila. Viděli jsme muže, který běžel a hořel. Dva další za ním ho nemohli chytnout. Nakonec ho povalili na zem a hodili na něj kabát,“ vzpomíná plastický chirurg Jan Měšťák na 16. leden 1969.

Poslechněte si další přímé svědectví:

Lidi čin Jana Palacha šokoval. Zprávy z rozhlasu o jeho zdravotním stavu sledoval celý národ. Jan Palach měl popáleniny na 85 procentech těla a na jejich následky zemřel 19. ledna. Palachův čin silně zasáhl veřejnost a vyděsil vládu. Ta se snažila minimalizovat následky a společnost uklidnit.

Ve svém projevu se o to pokusil i prezident Ludvík Svoboda. Ocenil sebezapření i statečnost Jana Palacha. Zároveň vyjádřil nesouhlas s tím, aby se podobný způsobem vyjadřovaly politické postoje. „Ve jménu lidskosti vás žádám, zastavte tyto strašlivé činy,“ řekl.

Také známé osobnosti vyzývaly mladé lidi, aby Palacha nenásledovali. Václav Havel svou výzvu adresoval vládě. Vyzval ji, aby zrušila omezení pro sdělovací prostředky. Palachův čin vnímal jako varování před lhostejností, skepsí a beznadějí.

Poslechněte si záznam části obřadu, který proběhl 25. 1. 1969 v Karolinu:

Palachova rakev byla v Karolinu vystavena o den dříve. Se studentem se přišly rozloučit desetitisíce lidí. Na pohřbu promluvil také tehdejší ministr školství Vilibald Bezdíček.

autoři: Jaroslav Skalický ,
Spustit audio