22 hodin v koši balonu. Jan Smrčka je prvním Čechem, který se zúčastnil uznávané soutěže

10. červenec 2018

Létání propadl balonový pilot Jan Smrčka už před 30 lety. Jak ale v rozhovoru s Lucií Výbornou připomíná, stačilo, aby se o něco lépe učil, a mohlo být všechno jinak… 

„Původně jsem chtěl být kuchařem. Pak se ale do kosmu dostal Vladimír Remek a já si řekl, že být kosmonautem by bylo taky fajn,“ vzpomíná Jan Smrčka.

„Dva fousáči v balonu“ jako první Češi v historii reprezentovali Česko v balonovém Poháru Gordona Bennetta

Nejprve si uvědomil, že se čtyřkami na vysvědčení se jeho sen zřejmě nesplní. Tak se začal učit, rozšířil si obzory – a objevil aeroklub a létání. 

„Pochopil jsem, že dostat se k létání není nic jednoduchého. Pak jsem ale viděl film Volání výšek a zjistil jsem, že kromě letadel s křídly existuje i něco jiného. A tak jsem se dostal k balonům,“ popisuje.

Víc než stoletá tradice

Dnes je Jan Smrčka nadšeným balonovým pilotem a mimo jiné i prvním Čechem na světě, který se kdy zúčastnil balonového závodu Gordon Bennett. Neoficiálně si ho proletěl už v roce 2016, oficiálně pak o rok později.

„Dva fousáči v balonu“ jako první Češi v historii reprezentovali Česko v balonovém Poháru Gordona Bennetta

„Poprvé se závodilo v roce 1906. Závod vymyslel Gordon Bennet, který se coby mediální magnát dostal do situace, kdy neměl o čem psát,“ popisuje Jan Smrčka. „Vyhlásili tedy několik pohárů, které měly podpořit rozvoj techniky – a tak vznikl i závod, který balon doletí nejdál.“

Jan Smrčka a Aleš Vašíček svůj balon udržel ve vzduchu 22 hodin a osm minut. Odstartovali ve švýcarském Gruyères a přistáli v poli s mrkvemi kdesi v Polsku. 

Pravidla tehdy stanovila, že pohár si může nechat ta země, která závod vyhraje třikrát po sobě. Závod Gordon Bennet dodnes je nejstarší a nejuznávanější soutěží v balonovém létání na světě.