100 dní do prezidentských voleb! 50 tisíc podpisů už údajně mají tři kandidáti

Přesně za 100 dnů budeme v přímé volbě, celkem už potřetí, vybírat prezidenta. O funkci se chtějí ucházet jak političtí, tak i občanští kandidáti, kteří k tomu potřebují 50 tisíc podpisů občanů. Ty se podle jeho volebního týmu podařilo nasbírat generálu Petru Pavlovi. Dostatek by jich měl mít i podnikatel Tomáš Březina nebo bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Finálně ale musí podpisy prověřit ministerstvo vnitra.

Senátor Marek Hilšer se rozhodl oslovit voliče jako nezávislý občanský kandidát. Stejný postup zvolil taky podnikatel Karel Janeček. Zatím přes polovinu potřebných hlasů sesbírala bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. A podpisy sbírá i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Tři mušketýři koalice Spolu

Političtí kandidáti potřebují buď 10 podpisů senátorů, nebo 20 od poslanců. Poslanecký klub SPD nominoval svého člena Jaroslava Baštu. V Senátu má podporu nezávislý senátor Pavel Fischer.

Čtěte také

Vládní koalice Spolu v úterý oznámila, že vlastního kandidáta pro prezidentské volby nemá. Jako osobnosti vhodné pro funkci prezidenta jmenoval premiér Fiala senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla.

„Věřím, že každý z nich může vykonávat funkci v souladu se základními hodnotami, které zastávají naše strany,“ uvedl Petr Fiala na tiskové konferenci. „Naším cílem a odpovědností jako nejsilnějšího uskupení zůstává zabránit vstupu populistických a extremistických sil do funkce prezidenta republiky,“ doplnil s tím, že prezident zastupuje Česko na řadě mezinárodních jednání včetně Severoatlantické aliance.

Babiš vs. Pavel?

Zatím není jasné, jestli vlastního kandidáta nasadí nejsilnější opoziční hnutí ANO. Jak se rozhodne postupovat v prezidentských volbách, chce jeho vedení oznámit 27. října.

Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považováni Pavel a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Senátor Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.

Jasno bude za měsíc

O tom, kdo bude v prezidentských volbách skutečně kandidovat, se rozhodne po 8. listopadu. Do té doby musejí adepti odevzdat kandidátní listiny ministerstvu vnitra. To pak určí, kdo splnil podmínky a může se o prezidentskou funkci ucházet. Doteď resort dostal jen jednu listinu, podle mluvčího Ondřeje Krátošky ale potřebné náležitosti nesplňovala.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

Jak byste se rozhodovali mezi konkrétními dvěma kandidáty, si už teď můžete vyzkoušet v aplikaci našeho zpravodajského serveru iROZHLAS.cz.

Spustit audio

Související