Zprávy o šesté 23. dubna 2011

23. duben 2011
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Přehled zpráv

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ministr zdravotnictví je údajně zralý na výměnu. Tisku to řekl premiér Nečas. Policie hledá ve svých řadách viníka úniku informací z kauzy Anička. Na protest proti střelbě do demonstrantů rezignovali dva syrští poslanci. Zítra čekejte polojasno, přeháňky a teploty do 23 stupňů. U zpráv vás vítá Štěpánka Čechová.

redaktor:
Radiožurnál Zprávy o šesté, to podstatné v 10 minutách.

Premiér Petr Nečas chystá další změny ve vládě

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Premiér Petr Nečas chystá další změny ve vládě. V rozhovoru pro Mladou frontu DNES řekl, že do konce června vymění slabé ministry. Tyto změny se mají dotknout všech koaličních stran, včetně TOP 09.

Zuzana FILÍPKOVÁ:
Strana Karla Schwarzenberga ale dlouhodobě tvrdí, že všichni její 4 členové vlády pracují velmi dobře. V rozhovoru pro Mladou frontu DNES zmiňuje premiér jméno současného ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09. Deníku uvedl, že i představitelé K9 nebyli spokojení s tempem, které je spojeno s přípravou zdravotnické reformy. Stejné úvahy o odchodu svých ministrů ale strana TOP 09 s premiérem nesdílí.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí, místopředseda strany /TOP 09/:
My neuvažujeme o změně premiéra, tedy ať pan premiér neuvažuje o změnách našich ministrů. Já bych si přál, kdyby podobnými výroky přestal destabilizovat tu křehkou dohodu, která se podařila uzavřít ve prospěch reforem.

Zuzana FILÍPKOVÁ:
Řekl České televizi ministr financí a předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Jiné jméno než Hegerovo Petr Nečas v rozhovoru nezmínil. Dá se ale očekávat, že se na seznamu kandidátů, kteří by v červnu mohli na ministerstvech skončit, objeví i ministr obrany Alexandr Vondra a ministr školství Josef Dobeš. Zuzana Filípková, Radiožurnál.

Policie hledá ve svých řadách viníka úniku informací z kauzy Anička

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Kdo stojí za únikem videa z vyšetřování vraždy Anny Janatkové? To se teď snaží zjistit policejní inspekce. Asi desetiminutový záznam výslechu Otakara T., který ve vazbě spáchal sebevraždu, se před 2 dny objevil na serveru Novinky.cz. Nový šéf pražské policie Martin Vondrášek by viníka okamžitě propustil, pokud by šlo skutečně o policistu.

Martin VONDRÁŠEK, nový šéf pražské policie:
Včetně pražský policie jsem napočítal 8 subjektů, který v souladu se zákonem ten datový nosič měly k dispozici. Teďka všem jde o jediný, a to zjistit, kdo stojí za tím, že ta informace unikla a samozřejmě my pro to děláme všechno v rámci pražský policie, protože potřebujeme vědět, jestli mezi sebou máme člověka, kterej je schopnej nějakou informaci z vyšetřování těch nejzávažnějších trestných činů za úplatu nebo z jiného důvodu někomu dát, anebo nemáme.

Pozvánka k poslechu Zpráv o šesté

redaktorka:
Nenechte si ujít nejdůležitější události dne.

redaktor:
Poslouchejte Zprávy o šesté.

redaktorka:
Zprávy o šesté.

redaktor:
To podstatné v 10 minutách.

redaktorka:
Každý den v osmnáct hodin.

redaktor:
Na Radiožurnálu.

Sýrie: Na protest proti střelbě do demonstrantů rezignovali dva poslanci

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Už nejméně 10 lidí zahynulo dnes v Sýrii při dalším kole krvavého násilí. Tvrdí to tamní opozice, podle které vládní síly střílejí do smutečních procesí za oběti včerejších masakrů. V pátek zahynulo asi 80 lidí a šlo tak o zatím nejhorší bilanci za 5 týdnů nepokojů. Parlament dosud jednomyslně vyjadřoval podporu prezidentu Asadovi. Na protest proti střelbě do demonstrantů teď ale někteří poslanci složili funkce.

Břetislav TUREČEK, Blízký východ:
První dva z nich se přihlásili v živém vysílání televize AlDžazíra a jejich rezignaci tak mohly slyšet miliony diváků v celém arabském světě. Oba politici jsou z města Derá na jihu Sýrie, kde protivládní protesty začaly a kde nadále pokračují. Právě v oblasti Derá se vládní síly snažily střelbou zastavit smuteční průvody a zabily několik lidí. Celkový počet obětí násilností se v Sýrii vyšplhal ke třem stovkám. Vláda tvrdí, že nečelí pouze pokojným protestům, ale ozbrojené revoltě islamistů a dalších agentů řízených ze zahraničí. Bezpečnost upozorňuje, že už zahynula také řada vojáků a policistů. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

Pentagon: Spojené státy nebudou vyzbrojovat libyjské povstalce

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Americký Pentagon nedůvěřuje síle libyjských povstalců. Letecké údery NATO sice podle odhadu Washingtonu zlikvidovaly 30 až 40 procent pozemních sil Muammara Kaddáfího, ale povstalci toho zatím nebyli schopní využít a americké ministerstvo obrany je opatrné v podpoře, kterou slibuje.

Vít POHANKA, Spojené státy:
„Žádné rozhodnutí v tomhle směru nepadlo a tedy od nás žádné zbraně očekávat nemůžou,“ prohlásil předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen. Jeho slova ostře kontrastují s prohlášením republikánského senátora Johna McCaina. Ten při návštěvě povstalecké bašty Benghází mluvil o potřebě vyzbrojení odpůrců plukovníka Kaddáfího. Pentagon ani Bílý dům ale přinejmenším zatím s takovým krokem nesouhlasí. Vít Pohanka, Český rozhlas, Spojené státy.

Při posledních střetech na thajskokambodžské hranici zemřelo 10 lidí

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Střety na sporné thajskokambodžské hranici pokračují, za dva dny zahynulo deset vojáků. Z oblasti uprchly už tisíce lidí. Indonésie předsedající Sdružení zemí jihovýchodní Asie volá po okamžitém příměří. Z vyvolání násilností se obviňují obě strany. Podobné střety se letos v únoru rozhořely také u chrámu Preah Vihear, který Mezinárodní soudní dvůr už v roce 1962 přiřkl Kambodži.

Robert MIKOLÁŠ, jihovýchodní Asie:
Boje na sporné hranici probíhají už druhý den, Phnompenh v této souvislosti obviňuje Bangkok, že nasadil i těžké zbraně a zároveň, že jeho letadla vstoupila hluboko do kambodžského vzdušného prostoru. Thajsko vše odmítlo s tím, že naopak bylo přinuceno evakuovat obce ležící v oblasti střetů. Napětí mezi oběma zeměmi trvá už od roku 2008, kdy UNESCO na svůj seznam chráněných památek zapsalo na žádost Kambodže chrám Preah Vihear. Hranice areálu však nebyla přesně vytyčena a přístupové cesty k této kulturní památce stále kontroluje thajská armáda. Při poslední přestřelce tak letos v únoru zahynulo na obou stranách deset vojáků. Do sporu se proto vložila Rada bezpečnosti OSN, která vyzvala Thajsko i Kambodžu ke klidu zbraní. Robert Mikoláš, Český rozhlas, jihovýchodní Asie.

Za mír a proti jaderné energii pochodovaly v Německu tisíce lidí

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tisíce mírových aktivistů dnes pochodovaly německými městy. Letošní velikonoční protesty se nesou především ve znamení boje proti jaderné energii.

Klára STEJSKALOVÁ, Německo:
"Ať svítí slunce a ne my," tímto sloganem vyzývali míroví aktivisté v Berlíně k co nejrychlejšímu ukončení provozu jaderných elektráren, ale i jadernému odzbrojení. V německé metropoli se sešlo kolem patnácti set lidí. V PorýníVestfálsku nebo Mohuči pacifisté požadovali pro změnu stažení německých jednotek z Afghánistánu a co nejrychlejší ukončení konfliktu v Libyi. Velikonoční pochody se dnes uskutečnily ve všech větších německých městech. Během víkendu by se mělo konat kolem 80 akcí. Velká účast se čeká v pondělí na demonstraci před nejstarším jaderným reaktorem Biblis v Hesensku. Klára Stejskalová, Český rozhlas, Německo.

Vatikán se připravuje na večerní vigilie

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tisíce lidí se sjíždějí do Říma na večerní vigilie papeže Benedikta XVI. Obřad bdění v očekávání Kristova zmrtvýchvstání se bude konat v bazilice svatého Petra. Při obřadu Via Crucis Benedikt XVI. opět připomněl nepřímo pedofilní skandály, které vrhly stín na katolickou církev.

Vědunka LUNARDI, Itálie:
Už před šesti lety Benedikt XVI., tehdy ještě kardinál Ratzinger, v meditacích pro poslední Křížovou cestu Jana Pavla II. odsoudil pedofilní skandály, které pošpinily katolickou církev. I letos jeho slova vyzněla jako ostré odsouzení násilí páchaného na nevinnosti dětí, když hovořil o zmatku v srdci, který zraňuje nevinnost maličkých a slabých a o hlubokém pocitu studu za naše chyby, jak řekl. I na dnešní vigilii se očekává velká účast věřících, protože do Říma přijely už tisíce poutníků, kteří se zdrží až do slavnostního blahořečení Jana Pavla II., které se bude konat 1. května. Z Itálie pro Radiožurnál Vědunka Lunardi.

Bezpečnostní akce dopravní policie během Velikonoc

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Dodržování povolené rychlosti, bezpečné předjíždění a použití pásů i autosedaček, na to se o Velikonocích zaměřují dopravní policisté. V terénu jich je několik tisíc. Na celé období svátků připravili 152 bezpečnostních akcí. Jejich součástí bude i častější testování na alkohol a drogy, a to jak přes den, tak i v nočních hodinách. Ředitel dopravní policie Leoš Tržil řidičům doporučuje především opatrnost.

Leoš TRŽIL, ředitel dopravní policie:
V každém případě by si měli rozvrhnout čas tak, aby se třeba i vyhnuli kolonám, to znamená, není nutné se vracet v těch největších dopravních špičkách, v každém případě by měli hlavně sledovat situaci v silničním provozu, průběžně sledovat i dopravní informace, poslouchat rádio, aby věděli, co se kde děje v rámci těch jejich plánovaných tras, hlavně dbát zvýšené opatrnosti a hlavně nespěchat.

Návštěvníci pražské Botanické zahrady mohli vidět skutečnou stopu dinosaura

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
V rámci akce Stopování dinosaura mohli návštěvníci pražské Botanické zahrady v Troji vidět skutečnou stopu pravěkého zvířete starou asi 210 milionů let. Otisk nohy na dlažbě přímo v areálu zahrady ukázal, že šlo o předchůdce pozdějších býložravých iguanodonů. Jak dinosaurus asi vypadal, popsal geolog Radek Mikuláš, který stopu před rokem objevil.

Radek MIKULÁŠ, geolog:
Lekli bychom se jich, ale pravděpodobně by nám neublížili, ten dinosaurus byl dlouhý asi 3 metry, chodil pouze po zadních končetinách, které byly velké, robustní, aby umožňovaly rychlou chůzi nebo běh, vysoký asi metr, jestli měl peří, to asi neměl, jsou dinosauři, kteří peří měli, to znamená nějakou šupinatou kůži, o barvě, to už bychom skutečně jako spekulovali, ale kolegové došli k tomu, že nejspíš to byla ta barva písková.

autor: šče
Spustit audio